Prehľady, biometria a personalizácia, to sú novinky v online bankingu

Autor: Mário Skyba
17.08.2017 (07:30)

Finančné domy v rámci internet a mobil bankingu pridávajú do aplikácii viac funkcií, personalizujú ich, sprehľadňujú a zrýchľujú k nim prístup aj biometriou.

V online ére si banky na Slovensku uvedomujú, že musia zákazníkom ponúkať niečo navyše k bežným bankovým službám, aby im neodišli ku konkurencii. Preto im ponúkajú stále viac služieb cez internet alebo mobil banking. Banky.sk zisťovali, čo sa za posledný rok na poli týchto služieb zmenilo a čo chystajú banky v najbližšom období.

VÚB banka ponúka rýchly prístup

VÚB banka na začiatku augusta vynovila svoju mobilnú aplikáciu o nové funkcie. Novinky najmä posilňujú personalizáciu nastavení financií v mobilnom telefóne. Prihlásiť sa do aplikácie je po novom možné otlačkom prsta pre takmer všetky smartfóny. Používateľ si môže navoliť až päť funkcií pre rýchly prístup, či zostaviť si úvodnú obrazovku podľa osobných preferencií.
V bankovej aplikácii si môžete tiež vybrať, čo bude viditeľné medzi štyrmi zobrazovanými produktami, a tiež si zvoliť horizontálne alebo vertikálne zobrazovanie. „Podobne sa zavádzajú rýchle platby na odoslanie peňazí z účtu platobným partnerom, môžu byť dostupné priamo po prihlásení,“ dodáva Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.
 
Za posledný rok táto druhá najväčšia banka na Slovensku v internet bankingu rozšírila aj počet produktov, ktoré je možné zriadiť si online. Od konca minulého roka si viete v tejto banke otvoriť účet do niekoľkých minút v pár jednoduchých krokoch úplne online a bez papierovačiek.

Ďalšou novinkou je jednoduchšia dostupnosť a správa svojich výpisov k účtom či kartám. Viete si jednoducho zmeniť doručovanie papierových výpisov poštou na online výpisy. Napokon, klienti tejto banky, ktorí majú kreditky MasterCard a MasterCard World, si vedia od tohto leta zriadiť balík cestovného poistenia k svojim kartám cez Internet banking.

OTP Banka vsadila na prehľady

Na začiatku augusta prišla na trh s novou verziou mobilnej aplikácie aj OTP Banka. Ako novinku ponúka rýchle prihlásenie do aplikácie len na 4 dotyky, či platby do 50 eur aj bez PIN kódu. Inak má bežné funkcie ako prehľad o aktuálnych zostatkochči možnosť rýchleho blokovania platobnej karty.

Tatra banka verí v Spending reporty

V priebehu posledného roka Tatra banka vylepšila kalkulačku na online predaj spotrebných úverov a doplnila možnosť splatenia existujúceho úveru novou pôžičkou. “V Spending reporte sme doplnili funkcionality na lepšie stanovenie rozpočtu pre kategórie, možnosť rozdelenia transakcie a vlastný popis transakcie,” dodáva Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky.

V novembri minulého roka priniesla tretia najväčšia banka na Slovensku novinku v internet bankingu s názvom Ciele. Tie umožňujú finančné plánovanie a monitorovanie ich plnenia. Poslednou novinkou je kalkulačka na výpočet príspevku do DDS s priamou možnosťou jeho navýšenia. 
 
Neprehliadnite

mBank ponúka investície

V tomto roku táto online banka spustila priamo v internetovom bankovníctve nové funkcionality ako šifrované výpisy a tiež centrum žiadostí, z ktorého si klient môže vytiahnuť rôzne potvrdenia. Klienti banky majú k dispozícií tiež nový produkt v podobe investičných fondov. mBank ponúka v podstate supermarket podielových fondov, kam môžete vložiť svoje peniaze aj cez mobil či internet.

ČSOB úveruje online

ČSOB v tomto roku obohatila svoju aplikáciu SmartBanking o možnosť požiadať a vybaviť si spotrebný úver úplne online bez navštívenia pobočky, ale aj bez podpisovania zmluvy u kuriéra. Všetko potrebné podpíšete priamo v aplikácii a peniaze na účte môžete mať už počas toho istého dňa.

UniCredit Bank ponúka aj podpis platieb

Mobilnú aplikáciu Smart Banking ponúka aj UniCredit Bank. Appkou si jednoducho ovládate svoje účty pomocou gest. Prihlásiť sa môžete len odtlačkom vášho prsta. Okrem klasických funkcií ako je prehľad pohybov na účte či vykonávanie transakcií môžete v jej aplikácii používať Online Banking kľúč. Je to jednorazový kód, ktorý možno použiť na prihlásenie a podpisovanie platieb.

Poštová banka mieri na mladých

Poštová banka, ktorá kedysi cielila skôr na staršiu generáciu klientov, sa v tomto roku začala orientovať tiež na mladú klientelu. Aj preto vo februári spustila novú mobilnú aplikáciu. Tá je zameraná na správu financií. Banka sľubuje, že vďaka nej máte dokonalý prehľad o stave všetkých účtov a ďalšie užitočné informácie ako napríklad aktuálny prehľad zostatkov na účtoch spolu s históriou transakcií. V mobile tiež môžete robiť rýchle zadávanie prevodných príkazov pomocou skenovania QR kódov, jednoduché načítanie čísla účtu pomocou IBAN skeneru alebo skenovanie poštového ePoukazu pomocou skenera čiarových kódov. Nechýba tam ani úverová kalkulačka.

Poštová banka dokonca v júni predstavila aj svoj nový online projekt – čisto mobilnú banku 365bank. Tá chce pôsobiť výlučne v mobilnom prostredí, úplne bez kamenných pobočiek. Prví klienti si ju môžu odskúšať v beta verzii už počas tohto leta, oficiálne štartuje banka na jeseň.Táto mobilná banka sľubuje inteligentné bankovníctvo, čo znamená, že vám okrem iného dokáže poradiť, ako míňať či šetriť peniaze.

Slovenská sporiteľňa ponúka prehľadnosť

Slovenská sporiteľňa ponúka klientom mobilné aplikácie pod názvom SporoApps. Tie majú klasické funkcie ako prehľad o pohybe peňazí na účte. Výhoda je v tom, že namiesto čísiel sa vám zobrazujú skutočné názvy a logá spoločností, čo je prehľadnejšie.
Foto: redakcia