Pri spoločnom riadení financií manželov je dôležitá vzájomná dôvera

25.07.2023 (18:25)

Jednou z vecí, ktoré manželia alebo partneri vo vzťahu riešia, sú financie. Či mať bankové účty oddelené, alebo spravovať peniaze spoločne. Plusom spoločného účtu je úspora na poplatkoch.

Jeden účet stojí menej ako účty dva. Výhodou je aj to, že ak pár má spoločné účty za domácnosť či hypotéku, peniaze sa kumulujú na jednom účte, bez potreby ich presúvať ku dňu splatnosti úverov a faktúr.

Dvojica si však musí plne dôverovať, keďže partner bude vedieť o všetkých výdavkoch toho druhého. Môžu totiž nastať spory o to, kto z dvojice minul viac peňazí, keďže je predpoklad, že jeden zarába viac a druhý menej. Hádka môže vzniknúť aj vtedy, keď jeden rád šetrí a druhý si zvykne dopriať. Ak sa aj rozhodnete pre oddelené účty, Partners Group radí založiť si aj jeden spoločný - rezervný účet, na ktorom si budete mesačne odkladať vopred dohodnutú čiastku a vytvárať finančnú rezervu.

Problémy v rámci spoločného účtu môžu nastať v prípade rozvodu. Nie je možné jednoznačne určiť, ktoré financie komu patria. V prípade hádky môže jeden z partnerov zbaviť toho druhého všetkých práv a ten môže ostať nemilo prekvapený napríklad pri bankomate, keď sa nedostane k peniazom. S prostriedkami na účte môže disponovať hociktorý z majiteľov aj bez súhlasu toho druhého, teda môže tak podľa Slovenskej sporiteľne urobiť aj v rozpore s vôľou druhého majiteľa.

To, ako sú na tom partneri finančne, by malo byť podľa vyjadrení spoločnosti Partners Group jasné ešte pred vstupom do manželstva. Aj keď sa hovorí, že manželstvo by malo obstáť nielen v dobrých, ale i tých horších časoch, je dobré vedieť vopred, do čoho partneri vstupujú a aké finančné návyky do spoločnej domácnosti prinášajú. Často stačí uistenie, že sa partner môže kedykoľvek opýtať na účty a ten druhý je ochotný kedykoľvek účty odkryť.
 
Zdroj: SITA, Foto: Brodie, Burst.shopify.com