Prijímanie okamžitých platieb budú od 9.1.2025 podporovať všetky banky

Autor: redakčne upravné
09.01.2025 (12:50)

Od štvrtka narastie počet bánk podporujúcich superrýchle platby naprieč celou eurozónou, vrátane Slovenska. Pripravili sme stručný prehľad najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

Prijímanie okamžitých platieb budú od 9. januára podporovať všetky banky v eurozóne a do deviatich mesiacov (to znamená do 9. októbra) už aj ich odosielanie.

V praxi to znamená, že klientovi budú peniaze odpísané z účtu do 10 sekúnd od vykonania platby. Rovnako budú do 10 sekúnd pripísané na účet tomu, komu peniaze posielate.

Okamžité platby začali 3 najväčšie banky na Slovensku (Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka) poskytovať začiatkom roka 2022. Postupne sa pridali ďalšie. V súčasnosti poskytujú odosielanie, ako aj prijímanie okamžitých platieb nasledovné banky: Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka, VÚB Banka, J&T Banka, Fio banka, Prima banka a Oberbank.

Ak niekomu pošlete peniaze, či už ide o platbu prevodom v eshope alebo prevod medzi účtami, peniaze budú na cieľovom účte do niekoľkých sekúnd – doma aj v rámci celej eurozóny. Klienti tak môžu realizovať platby v eurách v reálnom čase, aj cezhranične. Nie je rozdiel v rýchlosti platby v rámci Slovenska, alebo napríklad, zo Slovenska do Portugalska. Jedinou podmienkou je to, aby boli obe banky súčasťou schémy okamžitých platieb.

Okamžité platby budú môcť časom znížiť podiel platieb kartou či hotovosťou.

Vzťahujú sa okamžité platby aj pri platbách do EU krajín, kde nepoužívajú euro (Česko, Maďarsko, ,…)?

Hoci mnohé štáty zaviedli okamžité platby už dávnejšie (Maďarsko, Česko, Poľsko…), môžu sa uskutočniť len u nich doma a v domácej mene. SEPA okamžité platby, ktoré sú v súlade so schémou SEPA Instant Credit Transfer scheme, do ktorej sa zapojilo aj Slovensko, fungujú síce iba v mene euro, no cezhranične. V praxi to funguje tak, že ak je britská či dánska banka súčasťou SEPA Instant Credit Transfer schémy, táto banka je schopná prijať platby aj v mene euro a slovenský klient môže z účtu na Slovensku poslať okamžitú platbu na účet v tejto zahraničnej banke.

Aké sú poplatky za okamžitú platbu?

Výšku klientskeho poplatku za okamžitú platbu určuje banka, nemala by byť však vyššia ako si banka účtuje za štandardnú SEPA platbu.

Budú mať okamžité platby nejaké limity?

Zo strany banky platiteľa je možné určiť maximálnu sumu, ktorú je možné prostredníctvom okamžitej platby previesť. Samozrejme limity na maximálnu výšku platby je možné nastaviť aj zo strany klienta.

V akých menách je možné okamžité platby posielať?

Okamžité platby je možné posielať len v mene euro.

Kto môže vykonávať okamžité platby?

Okamžité platby môžu využívať všetci klienti: fyzické osoby, podnikatelia, veľkí firemní klienti aj verejné inštitúcie. Jedinou podmienkou je to, aby banka platiteľa aj banka príjemcu poskytovali spracovanie okamžitých úhrad.

Sú okamžité platby povinné?

Legislatíva zaviedla povinnosť bankám v krajinách eurozóny (vrátane Slovenska) zaviesť najneskôr do 9. januára 2025 poskytovanie služby prijímania okamžitých platieb a najneskôr do 9. októbra 2025 služby zasielania okamžitých platieb. V ostatných európskych krajinách budú okamžité platby v eurách dostupné o dva roky neskôr a to na účtoch, ktoré podporujú platby v eurách.

Aký je rozdiel medzi doteraz štandardnou a okamžitou platbou?

Zásadný rozdiel je v spracovaní a vo vyrovnaní okamžitých platieb. Štandardné platby sú spracovávané niekoľkokrát za deň, v dávkach - ich clearing a vyrovnanie sa uskutoční v rámci uzávierky dňa. Príjemca v inej banke má preto prostriedky dostupné najneskôr nasledujúci pracovný deň. Okamžité platby sú spracované jednotlivo, t. j. akonáhle banka zistí, že ide o okamžitú platbu, je spracovaná a vyrovnaná v reálnom čase. Príjemca má prostriedky na účte dostupné okamžite, do pár sekúnd a to v pracovný deň, ako aj v deň pracovného voľna.

Zavedenie okamžitých SEPA úhrad neznamená, že štandardné úhrady končia. Bude na rozhodnutí každého klienta, akú formu úhrady si zvolí.

Je možná reklamácia okamžitých platieb?

V prípade, ak klient chce reklamovať nesprávne resp. chybné vykonanie okamžitej platby, platia tie isté pravidlá a postupy, ako v prípade klasickej úhrady. V každom prípade odporúčame po zistení nesprávne vykonanej okamžitej úhrady kontaktovať svoju banku a postupovať v zmysle obchodných podmienok tejto banky, ktoré okrem iného upravujú aj reklamáciu okamžitých platieb.

Platia aj u okamžitých platieb pravidlá proti praniu špinavých peňazí?

Banka, ktorá poskytuje alebo prijíma okamžité platby, musí dodržiavať tie isté pravidlá ako v prípade klasických úhrad. Musí teda dodržiavať jednotlivé zákonné ustanovenia týkajúce sa prania špinavých peňazí.

Viac informácií nájdete tu.
 
Zdroj: Národná banka Slovenska, Foto: Mathew Henry, burst.shopify.com