Príspevky pre opatrovateľov sa od júla zvýšia na úroveň čistej minimálnej mzdy

17.06.2020 (14:30)

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, vláda však neschválila návrh na zvýšenie sadzby za jednu hodinu osobnej asistencie o 64 centov na 4,82 eura

Takmer 37-tisíc opatrovateľom v produktívnom veku a takmer 23,6-tisíca opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa od začiatku júla tohto roka zvýši príspevok na opatrovanie. Vyplýva to z nariadenia vlády o výške sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie, ktoré v stredu schválila vláda. Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) vzrastie o 46,39 eura na 476,74 eura mesačne. Suma príspevku tak dosiahne výšku tohtoročnej čistej minimálnej mzdy. Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok pôjde nahor o 23,19 eura na 238,37 eura.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, vláda však neschválila návrh na zvýšenie sadzby za jednu hodinu osobnej asistencie o 64 centov na 4,82 eura. Táto sadzba, ktorá slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu, tak naďalej zostane na úrovni 4,18 eura. "Vzhľadom na to, že ústavný súd rozhodol, že treba zosúladiť platnú legislatívu, čo sa týka poskytovania príspevku na asistenciu, s nálezom ústavného súdu, tak do konca roka pripravíme návrh na reformu poskytovania tejto pomoci," vysvetlil minister. Po tejto reforme podľa neho vznikne jednotná dávka v odkázanosti, ktorá bude rozšírením existujúceho opatrovateľského príspevku. Z tohto dôvodu vláda podľa Krajniaka príspevok na asistenciu nezvýšila. "Ideme všetko inkorporovať opatrovateľského príspevku a budeme to nazývať jednotnou dávkou v odkázanosti," povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Túto dávku dostane priamo odkázaný človek. "On tú dávku dostane a on potom sám rozhodne, akú sociálnu službu alebo od koho si objedná," dodal Krajniak.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) tak nakoniec schválila nariadenie v podobe, v akej ho ešte v marci tohto roka predložil do pripomienkového konania vtedajší minister práce a sociálnych vecí Ján Richter (Smer-SD). Súčasný minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) pritom začiatkom mája vláde navrhoval, aby sa príspevky na opatrovanie a sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie od júla tohto roka nezvyšovali. "Vzhľadom na zužujúce sa možnosti štátneho rozpočtu v dôsledku prebiehajúcej krízy by zvyšovanie výdavkov na opatrovanie a osobnú asistenciu ohrozilo implementáciu chýbajúcich opatrení sociálnej inklúzie, napríklad pomoc pri integrácii pre osoby so zdravotným postihnutím na trhu práce, ktoré predstavujú vyššiu hodnotu za peniaze," uviedlo vtedy ministerstvo práce a sociálnych vecí. Tento návrh však minister Krajniak z rokovania vlády v máji nakoniec stiahol.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák