Rast slovenskej ekonomiky sa spomalí
Na budúci rok má slovenské hospodárstvo rásť iba o 2,1 %.
Slovenská ekonomika v budúcom roku svoj rast spomalí a nie zrýchli, ako sa pôvodne očakávalo. Tvrdí to v najnovšej prognóze hospodárskeho vývoja ministerstvo financií. Jeho Inštitút finančnej politiky (IFP) síce pre tento rok vďaka výkonu automobiliek ponechal očakávaný hospodársky rast na úrovni 2,5 %, budúcoročnú prognózu však oproti júnu zrevidoval o 0,5 percentuálneho bodu na 2,1 %. Môže za to vraj predovšetkým očakávaný slabší výkon slovenských obchodných partnerov, ministerstvo však pripúšťa, že rast čiastočne spomalia aj dodatočné konsolidačné opatrenia.
"Rast ekonomiky tlmí najmä zhoršenie výhľadu ekonomík našich obchodných partnerov. Mierny dodatočný vplyv majú aj konsolidačné opatrenia potrebné na dosiahnutie deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu,“ konštatuje IFP.
V ďalších rokoch by sa podľa inštitútu mali ekonomiky v zahraničí postupne oživiť, zlepšovať by sa mali aj vyhliadky domáceho trhu práce a domáceho dopytu. Aj pre ďalšie roky však inštitút svoju prognózu hospodárskeho rastu skresal. Pre rok 2014 o 0,4 percentuálneho bodu na 3,5 % a pre rok 2015 o 0,1 percentuálneho bodu na 3,6 %. "Neistota okolo dlhovej krízy v eurozóne je naďalej hlavným rizikom prognózy," dodáva IFP.
| Neprehliadnite: Slovenská ekonomika je šiesta najotvorenejšia v EÚ Slovenská ekonomika možno porastie rýchlejšie Ekonomika Slovenska v druhom štvrťroku rástla |
Spomalenie vonkajšieho prostredia by sa tak malo v slovenskom hospodárstve výraznejšie prejaviť až v budúcom roku. Tento rok čísla ešte zachraňujú nové výroby, ktoré naštartovali automobilky. O ich podstatnom príspevku k hospodárskemu rastu podľa inštitútu hovorí skutočnosť, že bez automobilovej výroby by slovenská ekonomika stagnovala, alebo dokonca klesala.
V roku 2013 však tento efekt vyprší a hospodárstvo pocíti spomalenie dopytu zo zahraničia. Svoje zohrá aj konsolidácia, ktorej záporný príspevok k hospodárskemu rastu bude podľa inštitútu v budúcom roku 0,5 percentuálneho bodu. Oproti júnu to znamená vďaka započítaniu vplyvu dodatočných konsolidačných opatrení zvýšenie záporného príspevku o 0,1 percentuálneho bodu.
Zdroj: SITA, Foto: BANKY.sk
Tweet
