Rýchlokurz: Ako sa stať investorom do podielových fondov (2.časť)

Autor: Vladimír Málik
18.09.2017 (12:00)

Dnes o tom, čo je to podielový list a tiež o tom, ako nerealizovať stratu a radšej realizovať zisk.


 

Čo je to podielový list?

Nemusíte sa báť, že by ste svoje peniaze darovali do nejakej spoločnej kasy, do ktorej má prístup každý a môže vám ich vziať. Za svoju investíciu dostanete podielový list. Čím viac na začiatku zaplatíte, tým viac podielových listov dostanete. Tieto listy vám zaručujú stály podiel na celkovom majetku podielového fondu. Keby teda vo vašom fonde bolo celkom 100 podielových listov a vy ste vlastnili 3 z nich, môžete si vždy nárokovať 3% z celkového majetku všetkých investorov.
 

Zisk a strata

V prípade podielového fondu hovoríme o realizovaných a nerealizovaných ziskoch a stratách. Hodnota akcií na trhu sa totiž neustále trošku hýbe hore a dolu, takže nie je potrebné hneď panikáriť, keď klesne. Strata je len teoretická, pretože situácia na trhu sa môže zase obrátiť. Pokiaľ ale spanikárite a hneď predáte svoju investíciu, túto teoretickú stratu zrealizujete a v prípade, že sa finančný trh začne vyvíjať smerom nahor, sa tak pripravíte o možný zisk. Nezabúdajte, kedy je najvýhodnejšie nakupovať: keď je niečo lacné. Pokles akcií teda nie je malér, je to príležitosť k výhodnému nákupu.

2017-09-19-mBank

Výber získaných peňazí

Tú najkrajšiu časť sme si nechali na koniec. S tým, ako bude stúpať a klesať hodnota akcií či dlhopisov, bude kolísať aj hodnota majetku jednotlivých podielových fondov. Pretože vám z celkového majetku fondu náleží určité percento, nie len suma, bude kolísať aj hodnota vašich podielových listov. Keď uvidíte, že je ich hodnota príjemne vysoká, môžete jednoducho peniaze vybrať - predať svoje podielové listy za ich aktuálnu trhovú cenu. A potom bude reč o realizovanom zisku ☺

Chcete sa dozvedieť viac? Chystáme pre vás aj ďalšie články o fondoch. Sledujte naše Tipy a triky, ako investovať a prečítajte si, aké sú typy podielových fondov, aké sa s fondmi spájajú riziká a čo sú naopak len mýty.
=============================================================================

Prečítajte si tiež

=============================================================================
(PR servis)
Zdroj: mBank, Foto: redakcia