Skryté poplatky pri spravovaní účtu online

Autor: Mário Skyba
11.08.2015 (10:30)

Pri používaní účtu v banke online vás môžu prekvapiť na výpise nečakané poplatky. Napríklad za zrušenie trvalého príkazu cez internet.

Možno to poznáte. Príde vám ročné zúčtovanie napríklad od plynárov a musíte meniť sumu zálohovej platby prípadne aj dátum jej odchodu. Sadnete si za počítač a zistíte, že suma sa zmeniť dá, ale dátum odchodu platby už nie. BANKY.sk sa spýtali na infolinke ČSOB, ako postupovať v tomto prípade.

Odpoveď bola jasná - zmeniť cez internetbanking na trvalom príkaze sa dá hocičo (napríklad dátum exspirácie, suma, variabilný symbol), ale nie dátum odchodu platby. Takže v uvedenom prípade si musíte zrušiť pôvodný trvalý príkaz a zadať nový. Okrem toho, že stratíte čas, bude vás to stáť aj peniaze. V ČSOB napríklad za zmenu a zrušenie TP aj v rámci balíka zaplatíte poplatok 50 centov.

Ďalšie obmedzenia

Trvalý príkaz nie je možné zmeniť v deň splatnosti príkazu. Uvedené obmedzenie platí pre obdobie od 18:00 hod predchádzajúceho bankového pracovného dňa do 09:00 hod dňa splatnosti.

MÁTE OTÁZKU TÝKAJÚCU SA ONLINE BANKINGU?


Aj v iných bankách zaplatíte

ČSOB nie je výnimka. Aj iné banky na Slovensku ako napríklad VÚB banka či Sberbank si účtujú poplatky nielen za operácie na pobočke, kde majú náklady na ľudí, ale spoplatňujú aj online transakcie, o ktorých ich zákazníci možno ani nevedia. Poplatky za úkony na internete zdôvodňujú nákladmi na informačné technológie, ktoré nie sú zanedbateľné. Aj tie treba udržiavať, obnovovať a zlepšovať. Na druhej strane online banky ako mBank či ZUNO si poplatok za zmenu TP cez online banking neúčtujú.

Neprehliadnite Banky ponúkajú bez poplatkov najčastejšie používané operácie - ako prijaté a odovzdané platby, prevody z účtu na účet či niektoré zmeny v nastaveniach účtu.

Na druhej strane banky spoplatňujú operácie cez internet ako zmena denných limitov na karte, zmena trvalého príkazu, zmena PINu cez bankomat či SMS služby.

Bezplatné zmeny v online bankingu Spoplatnené zmeny v online bankingu
  • Zmena PIN v bankomate
  • Zmena limitov na karte
  • Zasielanie SMS-notifikácií
  • Zrýchlené platby
  • Nastavovanie a zmeny trvalých príkazov a inkás (len niektoré banky)

tabulka_obr


Foto: Ivan Sedlák