Slováci by v tomto roku mali míňať na nákupy viac ako vlani

22.02.2024 (16:25)

Slováci by v tomto roku mali míňať na nákupy viac ako vlani.

Ako uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská, v roku 2024 očakávajú opätovný mierny rast tržieb v maloobchode. A to vďaka spomaleniu inflácie, rýchlejšiemu ekonomickému rastu, klesajúcej miere nezamestnanosti a opätovnému reálneho rastu platov. Pozitívny trend vývoja tržieb naznačuje aj vysoká úroveň indikátora spotrebiteľskej dôvery.

Na nákupné správanie Slovákov pritom vplýva mnoho faktorov. V posledných rokoch to podľa Sadovskej boli predovšetkým pandémia a lockdowny, neskôr vojnový konflikt na Ukrajine a s ním súvisiaca energetická kríza či rekordne vysoká inflácia v krajine. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa však v posledných mesiacoch nálada slovenských spotrebiteľov zlepšuje.

V januári 2024 dosiahol indikátor dôvery spotrebiteľov úroveň 11,9, čo bola jedna z najvyšších hodnôt za posledné štyri roky. Trend zlepšovania atmosféry bol zaznamenaný prakticky počas celého roka 2023, predovšetkým v jeho závere. Indikátor dôvery spotrebiteľov je zameraný na sledovanie postojov domácností ohľadom ich finančnej situácie, hospodárskej situácie SR, inflácie, nezamestnanosti, ale i na podmienky sporenia či plánov na veľké nákupy.

Vlani sa tržby maloobchodu v prepočte na stále ceny ocitli v červených číslach a medziročne zaznamenali pokles o 4,5 %. Išlo tak o najvýraznejší prepad od roku 2009, kedy maloobchodné tržby, hlavne v dôsledku celosvetovej hospodárskej krízy, poklesli o vyše 10 %. Slovenské domácnosti pristupovali k nákupom s určitými obmedzeniami, uprednostňovali lacnejšie varianty tovarov pred značkovými, vyhľadávali viac zľavy alebo nakupovali v menších množstvách.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia