Slováci dnes cez mobil často už aj platia

Autor: redakcia Banky.sk
24.08.2016 (18:00)

Mobilné bankovníctvo sa šíri medzi zákazníkmi bánk na Slovensku veľmi rýchlo. Kým v minulosti si cez smartfóny väčšinou prezerali iba zostatky na účte či vyhľadávali bankomaty, dnes už robia často aj prevody.Finančné domy na Slovensku sa trendu prenášania banky do mobilu rýchlo prispôsobujú - každý rok prinášajú nové aplikácie či vylepšujú tie staré. Banky.sk oslovili niektoré zo slovenských bánk, silných v mobilnom bankovníctve, aby zistili, ktoré aplikácie či ich funkcionality sú najviac používané.

ČSOB

Klienti ČSOB banky využívajú v SmartBankingu najčastejšie funkciu „Platba“ – teda zadávanie platobných príkazov, či už klasicky, alebo formou skenovania QR kódu či IBAN-u. Populárna je aj funkcia „Prezeranie zostatku na účte“. „Obľúbili si tiež jednoduchú možnosť realizovať cez aplikáciu mimoriadnu splátku hypotéky bez poplatku, zaujímajú sa o kurz cudzej meny, vyhľadávajú si najbližšiu pobočku či bankomat," dodáva Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.


VÚB banka

Vo VÚB banke je veľmi obľúbenou novinkou v Mobil bankingu prevod z kreditnej karty na ľubovoľný SEPA účet. „Najčastejšou aktivitou v elektronickom bankovníctve je stále zadávanie platobných prevodov či kontrola pohybov na účte,“ vysvetľuje Mária Horecká, vedúca oddelenia e-Biznis VÚB banky.
 

>>> Internet a mobil banking – odborné poradenstvo zdarma  <<<


mBank

Klienti si v internetovej banke mBank najčastejšie overujú aktuálny zostatok na účte, prezerajú históriu transakcií a vykonávajú platby na domáce účty. „Postupne tiež rastie používanie pohodlných platieb na telefónne číslo bez potreby pamätať si číslo účtu adresáta,“ dodáva Tomáš Palovský, hovorca mBank. Určitá časť zákazníkov pomocou aplikácie vyhľadáva najbližší bankomat alebo pobočku banky.

Neprehliadnite


Zuno

Zákazníci ďalšej online banky Zuno najčastejšie využívajú domácu platbu a prevod medzi vlastnými účtami.

Slovenská sporiteľňa

Popularita mobilných bankových aplikácií rastie aj medzi klientmi Slovenskej sporiteľne. „Počet aktívnych používateľov SporoApps stúpol medziročne o viac ako 60 % a klienti vykonali dvakrát toľko transakcií než pred rokom,“ vyčísľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. V internetbankingu žiadajú zákazníci tejto banky najčastejšie o spotrebný úver a otvárajú či manažujú si sporenia.
 

Tatra banka

Tatra banka patrí medzi lídrov v mobil bankovníctve a preto má aplikácií pre mobily pomerne veľa. Najpoužívanejšie funkcie v internet bankingu sú dlhodobo prehľad zostatkov a pohybov na účtoch a realizácia platobných príkazov. “Okrem toho nás teší aj vysoká používanosť inovácií medzi klientmi, ako sú napríklad Spending report či online management kariet,” dodáva Zuzana Povodová, hovorkyňa banky.


Foto: redakcia