Slováci v dlhoch : Pozrite sa, na čo si požičiavame najviac

17.10.2019 (06:20)

Žiadosť o pôžičku či úver sa stala pomerne bežným spôsobom, ako vyriešiť nedostatok financií. Môžeme si vybrať, či využijeme služby banky, nebankovky alebo známych, ktorí sú ochotní nám požičať peniaze. Ak si však požičiavame, robíme to rozumne?


Podľa prieskumu spoločnosti KRUK sme si v minulom roku dokopy požičali až 3,7 miliardy eur, pričom až osem percent z celkového objemu pôžičiek tvoria pôžičky od nebankoviek. Veľa ľudí sa na takéto spoločnosti obracia, pretože majú menej prísne podmienky než banky a napríklad pôžičku bez dokladovania príjmu poskytnú oveľa ochotnejšie a rýchlejšie než banky.

Národná banka Slovenska k 1.10. 2019 eviduje 32 licencovaných nebankových spoločností, avšak stále existujú aj také spoločnosti, ktoré nie sú pod dohľadom Národnej banky. Ak už sa obraciate na nebankovky, buďte opatrní, aby ste nenarazili na neserióznu spoločnosť.

Úver si však môžete vybaviť aj mimo bankovej či nebankovej inštitúcie. Na slovenský finančný trh sa postupne dostávajú p2p, alebo takzvané kolektívne pôžičky. Peniaze si pri nich požičiavate od súkromníkov, ktorí sú ochotní vám požičať určitú finančnú čiastku. Celú pôžičku pre vás sprostredkuje internetový portál a úrokové miery sú v tomto prípade oveľa priaznivejšie než v kamenných pobočkách bánk.

Ak uvažujeme o pôžičke, neváhame sa obrátiť aj na našich rodinných príslušníkov či známych a požiadať ich o potrebnú sumu. V takomto prípade máte istotu, že úroky sa budú odvíjať len od kvality vašich vzájomných vzťahov a dôvery. Tým pádom máte šancu na nadštandardne výhodné podmienky.
 

Hypotéka, elektronika aj nové auto

Podľa prieskumov z roku 2019 až 51% Slovákov spláca nejaký úver. Poďme sa spoločne pozrieť, na čo požičané peniaze najčastejšie míňame.

Prvé miesto v prieskume získal úver na bývanie. Siaha po ňom totiž až 42% Slovákov. Väčšina túži po vlastnom bývaní, a napriek tomu že ceny nehnuteľností narastajú, uprednostňujeme radšej nákup vlastného domu či bytu než bývanie v podnájme. Aj preto sa na Slovensku od júla 2019 pristúpilo k sprísňovaniu podmienok pre poskytovanie hypoték.

Najvyšší podiel na hypotékach (29,7%) majú obyvatelia Bratislavského kraja, najmenej si na vlastné bývanie požičiavajú v Banskobystrickom kraji, ktorý tvorí iba osempercentný podiel z celkového objemu úverov na bývanie.

Pri téme bývania ešte chvíľu zostaneme, pretože 25% klientov si peniaze požičiava na nákup elektroniky. Na kúpu nového televízora, chladničky či počítača pritom často využívame bezúčelový spotrebný úver, ktorého výška môže siahať od 200 až do 50 000 eur. Pri tomto druhu úveru banku nezaujíma, na čo chcete peniaze použiť, je to len a len na vašom rozhodnutí, či si zaobstaráte domáce kino, alebo nového kuchynského robota.

A čo tak nákup nového štvorkolesového miláčika? Bez vlastného auta si viacero z nás svoj život ani nevie predstaviť. Môžeme tak pohodlne dochádzať do práce, obchodu a kamkoľvek treba bez toho, aby sme sa spoliehali na častokrát nespoľahlivú mestskú a prímestskú dopravu.

Štatistiky to len potvrdzujú - pôžička na auto je tretím najčastejším dôvodom, prečo si požičiavame peniaze a podľa prieskumov tak robí až 24% Slovákov.

Ak by sme chceli odpoveď na otázku, kto v priemere dlhuje viac – či muži alebo nežnejšie pohlavie – dostali by sme sa k veľmi zaujímavým číslam. Muži priemerne dlhujú približne 1180 eur, ženy „iba“ 900 eur.
 

Slováci na prvej priečke v zadlžovaní sa

V úvode sme sa dozvedeli, koľko sme si požičali za minulý rok. Celková suma, ktorú sme si doteraz požičali, podľa analýzy spoločnosti CRIF SK dosiahla k poslednému marcu 2019 závratnú sumu 36, 6 miliárd eur. Údaje zo štatistík potvrdzujú prekvapujúcu skutočnosť, že sme bezkonkurenčne najrýchlejšie sa zadlžujúcim národom v európskom priestore. Je to kombináciou faktorov ako všeobecne klesajúca nezamestnanosť a rastúce mzdy. (Aspoň štatisticky.)

K nášmu zadlžovaniu prispieva aj skutočnosť, že banky pri poskytovaní úverov ponúkajú klientom veľmi výhodné podmienky. Úrokové sadzby na Slovensku patria medzi najnižšie v celej Európskej Únii.

Popri tom ako žiadate o úver na bývanie alebo pôžičku na auto však nezabúdajte, že ekonomický rast tu nemusí byť donekonečna. Aj stabilný príjem, ktorý je teraz samozrejmosťou, môže ohroziť prvý náznak ekonomickej krízy. Nemusíte sa však ničoho báť, ak sa budete rozumne zadlžovať a taktiež rozumne míňať.
(PR servis)
 

Zdroj: financer.com, Foto: financer.com