Slováci za minulý rok prestávkovali 1,32 miliardy eur

28.03.2024 (18:10)

Slováci za minulý rok uzatvorili stávky vo výške 21,36 miliardy eur, na výhrach im bolo vyplatených 20,4 miliardy eur a celkovo minuli na hazard 1,32 miliardy eur.

Informoval o tom Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH). Dominantné postavenie na trhu z pohľadu stávok, výhier a výťažku majú internetové kasína. Za nimi nasledujú kamenné herne a obľúbený segment medzi Slovákmi, kurzové stávky.

„Ako relevantný ukazovateľ „prestávkovania“ je potrebné brať do úvahy údaj GGR (tzv. Gross Gaming Revenue), ako rozdiel medzi stávkami a výhrami označovaný v právnej terminológii ako výťažok,“ uviedol generálny riaditeľ úradu Martin Bohoš. Ako dodal, odvod do štátneho rozpočtu z hazardných hier za rok 2023 bol na úrovni viac ako 301 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 50 miliónov eur.

Z pohľadu výšky odvodu do štátneho rozpočtu vedie segment internetových kasín s odvodom viac ako 93 miliónov eur, za ním nasledujú kurzové stávky, vďaka ktorým pritieklo do štátneho rozpočtu 80,48 milióna eur a trojicu uzatvárajú kamenné herne, ktoré odviedli odvody formou paušálneho odvodu vo výške 61,9 milióna eur.

V rámci internetových hier je zaujímavým faktom, že Slováci pri kurzových stávkach preferujú tipovanie online, ktoré je na úrovni 90 %. Naopak, čo sa týka číselných lotérií, Slováci uprednostňujú pri tejto forme tipovania návštevu kamenných zberní, pričom online stávkovanie v tomto segmente tvorí iba 14 %.

Podľa aktuálnej legislatívy majú obce veľmi silné nástroje, ktorými vedia regulovať hazard na svojom území, ide predovšetkým o takzvané zákazové všeobecné záväzné nariadenia, ktorými vedia zakázať umiestňovanie herní a kasín na území svojej obce a obmedzujúce všeobecné záväzné nariadenia, prostredníctvom ktorých vedia regulovať napríklad umiestnenie herní v blízkosti škôl či školských zariadení.

Z dôvodu zákazových všeobecne záväzných nariadení miest a obcí pritom úrad predpokladá, že v roku 2025 klesne odvod z kamenných herní a kasín do štátneho rozpočtu o 22 %. Generálny riaditeľ úradu zároveň upozornil, že obce a mestá nevenujú dostatočnú pozornosť agende hazardných hier, preto prichádza k rôznym pochybeniam v procese vydávania všeobecne záväzných nariadení.

Nedodržanie 5-dňovej zákonnej lehoty na splnenie oznamovacej povinnosti zo strany miest a obcí voči Úradu pre reguláciu hazardných hier má napríklad za následok, že na takto vydané všeobecne záväzné nariadenie úrad v rámci licenčného konania neprihliada. „Z pohľadu regulátora potrebujeme otvorene hovoriť o riziku spojenom so zákazom legálneho hazardu, ktorý vytvára podmienky pre vznik nelegálnych herní," zdôraznil na záver Bohoš.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia