Slovenská Dexia podpísala s EIB zmluvy o poskytovaní úverov

11.01.2010 (11:45)

Dexia banka Slovensko podpísala s Európskou investičnou bankou dve zmluvy o poskytnutí úverov v objeme 125 mil. eur, peniaze sú určené na rozvoj infraštruktúry miest a obcí. 

Dexia banka Slovensko podpísala s Európskou investičnou bankou (EIB) dve zmluvy o poskytnutí úverov v celkovej výške 125 mil. eur. Banka zdroje použije na spolufinancovanie projektov najmä v oblasti rozvoja infraštruktúry, zdravotníctva a vzdelávania, ochrany životného prostredia a obnoviteľných zdrojov energie. Financovanie je určené predovšetkým pre klientov Dexia banky z oblasti verejného sektora, teda mestá, obce, vyššie územné celky a tiež pre spoločnosti vlastnené verejným sektorom. Ako doplnila Dexia banka, časť prostriedkov je určených na úvery pre malých a stredných podnikateľov.

Tieto úvery sú už tretím programom spolufinancovania projektov predovšetkým v oblasti komunálnej infraštruktúry, ktorý Dexia banka Slovensko úspešne uzatvorila s Európskou investičnou bankou v posledných štyroch rokoch. "Dexia banka v súčasnosti rokuje o ďalších programoch s Európskou investičnou bankou a inými medzinárodnými finančnými inštitúciami," povedal člen predstavenstva Dexia banky Peter Chovanec.

Dexia banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993, pôvodne pod názvom Prvá komunálna banka, pod ktorým vystupovala do konca septembra 2003. Finančná skupina Dexia sa stala majoritným akcionárom Dexia banky Slovensko v máji 2000. Rozhodujúcim akcionárom banky je rakúska Dexia Kommunalkredit Bank, ktorá vlastní 85,5 % akcií. Zostávajúca časť patrí slovenským mestám a obciam a individuálnym investorom. 
Zdroj: SITA,