SLSP kritizuje navrhované zvýšenie odvodu do FOV na 1 %z primárnych zdrojov
07.08.2001 (00:00)Slovenská sporiteľňa (SLSP), a.s., považuje vládou schválený návrh zvýšiť odvody bánk do Fondu ochrany vkladov (FOV) z doterajších 0,3 % na 1 % z primárnych zdrojov za neprimeraný a nesystémový
Slovenská sporiteľňa (SLSP), a.s., považuje vládou schválený návrh zvýšiť odvody bánk do Fondu ochrany vkladov (FOV) z doterajších 0,3 % na 1 % z primárnych zdrojov za neprimeraný a nesystémový. "Myslíme si, že takýto skokový nárast príspevku do FOV presahuje zdravú mieru nevyhnutnej solidarity bankových inštitúcií," uviedol hovorca predstavenstva SLSP Peter Švec. V prípade schválenia navrhovaného zvýšenia odvodu by sa podľa P.Šveca pri súčasnom stave primárnych vkladov mohol odvod SLSP vyšplhať na pre sporiteľňu neprijateľnú úroveň dvoch miliárd korún. SLSP ako najväčší prispievateľ do FOV v roku 2000 odviedla na účet fondu viac ako 503 miliónov Sk, vrátane mimoriadneho odvodu 256 miliónov Sk po tom, ako sa Slovenská kreditná banka stala neschopnou vyplácať vklady. "V prvom polroku 2001 sme v dôsledku rastúceho objemu primárnych vkladov zaplatili na ten istý účel už 366 miliónov Sk," dodal P.Švec. Novelu zákona o ochrane vkladov, ktorej účinnosť sa navrhuje od 1.decembra 2001, schválila vláda 18.júla. Okrem zvýšenia odvodov bánk do FOV novela znižuje výšku náhrady za nedostupný vklad klienta skrachovanej banky na 90 %, maximálne však do výšky 30-násobku priemernej mesačnej mzdy. Od polovice budúceho roka sa zákonná ochrana vkladov navrhuje zvýšiť na 40-násobok priemernej mesačnej mzdy. Novela zároveň prinesie ochranu vkladov pre niektoré druhy právnických osôb neziskového charakteru. Dňom vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) sa v SR podľa novely zvýši maximálna možná výška náhrady za nedostupné vklady na korunový ekvivalent 20 000 EUR a v súlade s právom EÚ sa má začať uplatňovať aj ochrana vkladov ďalších právnických osôb - podnikateľov.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchadzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané.
Copyright©2001TASR.
Zdroj: TASR,
Tweet
