Société Générale zväčšuje svoj podiel v ruskej Rosbank

07.10.2013 (12:30)

 
Francúzska banka Société Générale (SocGen) kupuje ďalších desať percent v ruskej banke Rosbank od banky VTB, ktorá je druhou najväčšou v krajine. SocGen to potvrdila v pondelok. Svoj podiel v Rosbank tak zvyšuje na úroveň 92,4 %.

Société Générale za niekoľko rokov vynaložila miliardy s cieľom dosiahnuť obrat v hospodárení Rosbank. V rámci tejto snahy čelila veľkým prekážkam, ku ktorým patrila napríklad výmena šéfa ruskej banky po tom, ako jej bývalého generálneho riaditeľa Vladimira Golubkova v máji obvinili z korupcie.

VTB, ktorá podiel v Rosbank kúpila v roku 2010, za neho od SocGen dostane akcie v ruských firmách, úvery ruským spoločnostiam a aktíva v oblasti nehnuteľností v Rusku. Štátom kontrolovaná VTB v máji uviedla, že jej podiel v Rosbank nie je strategickou investíciou, a že rokuje o jeho predaji.

Analytik Andrej Klapko z Gazprombank o predaji podielu v Rosbank povedal, že ho vidí v pozitívnom svetle. Výmena de facto neobchodovateľných akcií za likvidné aktíva a úvery podľa neho zlepší štruktúru bilancie VTB a jej efektívnosť.


Société Générale v pondelok uviedla, že transakcia bude mať "pozitívny finančný vplyv na Rosbank". Francúzska banka prvýkrát podiel v Rosbank kúpila v roku 2006. Société Générale pôsobí na slovenskom trhu prostredníctvom českej Komerční banky. 
Zdroj: SITA, Reuters, Foto: BANKY.sk