Sporenie v druhom pilieri sa od januára o štvrtinu oslabí, rodičovský dôchodok sa nebude vyplácať mesačne

19.12.2023 (18:25)

Obeťou hľadania úspor pri znižovaní deficitu verejných financií budú aj ľudia sporiaci si na penziu v druhom dôchodkovom pilieri.

Parlament schválil legislatívny návrh, aby sa príspevková sadzba do druhého piliera od začiatku budúceho roka trvale znížila zo súčasných 5,5 percenta na 4 percentá z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Nižšia sadzba do druhého piliera znamená, že väčšia suma dôchodkových odvodov zostane v Sociálnej poisťovni. V budúcom roku tak Sociálna poisťovňa týmto krokom získa takmer 365 miliónov eur, v roku 2025 takmer 462 miliónov eur a v roku 2026 takmer 497 miliónov eur.

Sadzba príspevkov do druhého dôchodkového piliera vo výške 5,5 percenta mala platiť v rokoch 2023 a 2024. Od roku 2025 mala stúpnuť na 5,75 percenta a od roku 2027 na konečných 6 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.

Znížením sadzby do druhého dôchodkového piliera vláda Roberta Fica získa finančné zdroje na vyplácanie rodičovských dôchodkov. Tie sa budúci rok nebudú vyplácať mesačne, ale každý rok v júni v jednej úhrnnej splátke. Ak nárok na rodičovský dôchodok vznikne prvýkrát napríklad v auguste, penzisti dostanú túto dávku za august až december v mesiaci, v ktorom im Sociálna poisťovňa prvýkrát vyplatí dôchodok, od ktorého je odvodený nárok na výplatu rodičovského dôchodku. Ak nárok na výplatu dôchodku, od ktorého je nárok na rodičovský dôchodok odvodený, zanikol pred 1. júnom, rodičovský dôchodok bude patriť iba za obdobie nároku na výplatu tohto dôchodku.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia