STU a UK získali 111 miliónov eur na výskum a inovácie

15.10.2019 (15:00)

Projekt ACCORD je historicky najväčšia investícia do slovenskej vedy a výskumu.

Dve špičkové slovenské univerzity získali 111 miliónov eur z Operačného programu výskumu a inovácie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) Fedor Blaščák. Ide o historicky najväčšiu investíciu na modernizáciu výskumnej infraštruktúry, rekonštrukciu budov a posilnenie vedeckých kapacít. Cieľom projektu ACCORD je zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách a zvýšenie konkurencieschopnosti dvoch najväčších a najlepších slovenských univerzít v európskom výskumnom priestore. Niekoľkoročný proces príprav projektu dnes uzavreli spoločným podpisom zmluvy ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová spolu s rektorom STU Miroslavom Fikarom a rektorom Univerzity Komenského v Bratislave Marekom Števčekom.

V rámci projektu vznikne nový pavilón špičkových technológií a nové zariadenia a prístroje budú k dispozícii vo viacerých otvorených laboratóriách nielen pre pracovníkov oboch univerzít, ale aj pre ďalšie výskumné organizácie a partnerov zo súkromného sektora. Koordinačným lídrom projektu je STU, prostriedky z projektu si obe univerzity podelia na polovicu.

V najbližších štyroch rokoch preinvestujú univerzity 111 miliónov eur, z toho 105,4 miliónov eur tvorí príspevok z eurofondov a štátneho rozpočtu a 5,5 milióna eur vložia do projektu z vlastného vrecka. Z pôvodne 120 miliónového balíka na základe požiadavky z Bruselu vypadla kľúčová položka na platy výskumných pracovníkov. „Sumu viac než osem miliónov eur budeme musieť v budúcich štyroch rokoch spoločnými silami, spolu s Vládou SR, nejakým spôsobom vykryť, aby sme naplnili merateľné ukazovatele projektu v rámci výkonov vo vede. Pevne verím, že aj tento problém sa nám podarí vyriešiť,” upresnil Fikar. Podľa neho sa týmto projektom začína nová etapa v živote oboch univerzít.

„Projekt ACCORD má potenciál výrazne ovplyvniť sociálno-ekonomický rozvoj Slovenskej republiky prostredníctvom modernizácie a rozvoja vysokoškolského vzdelávania v oblastiach STEM - vedy, technológií, inžinierstva a matematiky v dvoch špičkových, najvýznamnejších univerzitách na Slovensku,” povedala pri podpise zmluvy ministerka školstva Martina Lubyová.
 
Zdroj: SITA, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com