Svetová ekonomika môže už len sklamať
- Citi index ekonomických prekvapení je na 14 ročnom maxime
- Makrodáta sú nastavené na korekciu
- Dolár odoláva aj napriek slabým údajom z amerického pracovného trhu
- Hedžové fondy investujú do komodít
- Cena ropy pravdepodobne vzrastie
„Index ekonomických prekvapení Citi je na 14-mesačnom maxime,“ uvádza analytik a dodáva, že tento index má silnú tendenciu náhlych zvratov. „Nemôže sa nám dariť lepšie ako práve teraz. Ekonomika v tomto bode môže už len sklamať,“ myslí si P. Garnry.
Ekonóm však dodáva, že ešte nie je dôvod na paniku. „Zostávam pri akciách i naďalej pozitívny... No len na veľmi, veľmi krátky čas,“ uvádza.
Trh už mierne spomaľuje v Ázii. Na burze v Hong Kongu sa v pondelok nedarilo akciám finančných korporácií. Akcie leteckých spoločností však stále ťažia z podpory, ktorú im dáva rozhodnutie Číny viac liberalizovať cenovú politiku tamojších firiem podnikajúcich v cestovnom ruchu.
John Hardy, forex stratég Saxo Bank, na margo amerického dolára upozorňuje na vysokú pružnosť, ktorú mena vykazuje aj po slabých piatkových výsledkoch z amerického trhu práce. Uvádza však, že na optimizmus v prospech amerického dolára by investori mohli doplatiť. Ten totiž smeruje do pásma 1,195 – 1,20 EURUSD. „Ak by som mal obchodovať na posilnenie amerického dolára, tak shortovaním páru AUDUSD,“ uvádza J. Hardy.
Nastal pri páre AUDUSD čas na zmenu trendu?
Kým cena zlata je zdravá aj nad hranicou 1 300 dolárov za uncu, investori by sa podľa O. Hansena nemali príliš hnať za vyššími cenami pri ostatných drahých kovoch.
A na záver ropa WTI, ktorá sa aj napriek poklesu počtu ťažobných súprav v USA udržala v okolí hranice 61 dolárov za barel. O. Hansen však myslí, že hedžové fondy pohnú cenu ropy čoskoro nahor.
zdroj: SAXO BANK
autor: Martin Šipoš, Saxo Bank PR Slovensko