Talianska UniCredit navrhla súkromný bankový záchranný fond

12.07.2010 (15:30)

O návrhu rokuje niekoľko najväčších európskych bánk. Zdroj blízky rokovaniam povedal, že by išlo o fond, ktorý by bol iba pre banky, ktoré úrady považujú za finančné životaschopné a nie je pre krachujúce banky. 

Niekoľko najväčších európskych bánk rokuje o návrhu talianskej banky UniCredit SpA na vytvorenie súkromného bankového fondu v sume 20 mld. eur s cieľom pomáhať tým bankám, ktoré majú problémy. V pondelok to povedal zdroj blízky rokovaniam. Najväčšia talianska banka UniCredit o súkromne financovanom fonde diskutuje s Deutsche Bank, španielskou bankou Banco Santander a francúzskou BNP Paribas, povedal zdroj pre Reuters. Navrhovaný fond je určený pre banky, ktoré sú podľa regulačných úradov životaschopné, uviedol zdroj.

"Ide o fond rýchlej pomoci, ktorý by bol iba pre banky, ktoré úrady považujú za finančné životaschopné. Vôbec nie je pre krachujúce banky," konštatoval zdroj. "Bol by určený na pomoc trom, štyrom, piatim bankám, nie na riešenie systémovej krízy," dodal. Európska únia pripravuje plány na vytvorenie národných krízových fondov, ktoré by vznikli zavedením bankovej dane. Tieto fondy by financovali riešenie ťažkostí problémových bánk, aby to v budúcnosti nemuseli znášať daňoví poplatníci.

Eurokomisár pre vnútorný trh a finančnú reguláciu Michel Barnier v pondelok povedal, že podporuje dve jednoduché myšlienky z návrhu banky UniCredit SpA na vytvorenie súkromného bankového záchranného fondu, a to myšlienku, že daňoví poplatníci by nemali znášať záchranu bánk, a ideu, že banky by mali prispievať na záchranu firiem z finančného sektora. Barnier však dodal, že je potrebný aj komplexnejší mechanizmus financovaný širším finančným sektorom nielen veľkými bankami. 
Zdroj: SITA, Reuters,