Taliansky bankový sektor pod tlakom ponúk zo zahraničia
22.03.2005 (00:00)Talianska centrálna banka tento týždeň rozhodne o povolení resp. zablokovaní podania ponúk španielskej banky Banco Bilbao Vizcaya Argentaria a holandskej skupiny ABN ARMO na kúpu dvoch popredných talianskych bánk
Talianska centrálna banka tento týždeň rozhodne o povolení resp. zablokovaní podania ponúk španielskej banky Banco Bilbao Vizcaya Argentaria a holandskej skupiny ABN ARMO na kúpu dvoch popredných talianskych bánk
Talianske banky čaká rozhodujúci týždeň po tom, ako španielska banka Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) a holandská skupina ABN ARMO vyjadrili záujem o kúpu dvoch popredných talianskych bánk. Talianska centrálna banka, ktorá čelí najväčšej výzve svojej politiky blokovania zahraničných spoločností od kontroly miestnych bánk, tento týždeň rozhodne o povolení resp. zablokovaní podania ponúk. Zablokovaním podania ponúk by centrálna banka riskovala spor s Európskou komisiou (EK), ktorá ju nedávno požiadala o prísľub, že nebude diskriminovať ponuky zahraničných firiem. Avšak povolenie podania ponúk španielskej a holandskej banky by mohlo podnietiť záujem ďalších zahraničných bánk o vstup na taliansky trh.
Rozhodnutie centrálnej banky Talianska v prípade ponuky holandskej ABN by mohlo prísť už v pondelok. ABN má záujem o kúpu zvyšných akcií deviatej najväčšej talianskej banky Banca Antonveneta. Španielska BBVA v piatok vyjadrila záujem o šiestu najväčšiu banku v Taliansku podľa aktív Banca Nazionale del Lavoro. Rozhodnutie centrálnej banky o ponuke španielskej banky sa očakáva na konci tohto týždňa.
©2003, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené.Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.
Tweet
