Tatra banka po deviatich mesiacoch s poklesom zisku o 28,2 %
30.10.2009 (10:45)Tatra banka zaznamenala medziročný pokles čistého zisku, dôvodom bol najmä výpadok výnosov z devízových operácií a poklesu poplatkov zo zahraničného platobného styku.
Tatra banka dosiahla v deviatich mesiacoch tohto roka čistý zisk 66,84 mil. eur a v medziročnom porovnaní ho znížila o 28,2 %. Ako ďalej banka informovala, dôvodom poklesu zisku bol najmä výpadok výnosov z devízových operácií a poklesu poplatkov zo zahraničného platobného styku kvôli znižovaniu poplatkov do zahraničia na úroveň poplatkov za tuzemské prevody finančných prostriedkov. Banka zároveň zvýšila tvorbu opravných položiek oproti minulému roku, aby tak absorbovala prípadný rast zlyhaných úverov v dôsledku zhoršenia ekonomickej situácie. Podiel aktív Tatra banky v bankovom sektore predstavuje 16,84 %, podiel tvorby opravných položiek predstavoval 12,23 %.
Bilančná suma bola na konci septembra vo výške 9,012 mld. eur a v medziročnom porovnaní sa zvýšila o 3,3 %. Úvery poskytnuté klientom boli na konci tretieho kvartálu v objeme 5,711 mld. eur, opravné položky na straty z úverov predstavovali 153,92 mil. eur. Rast úverového portfólia bol podľa Tatra banky ťahaný hlavne rastom úverov poskytnutých obyvateľstvu, ktoré medziročne vzrástli o 11,5 %. Vklady klientov boli na konci deviateho mesiaca v sume 6,834 mld. eur a tvorili tak 76 % celej bilančnej sumy. Medziročne vzrástli o 9,4 %, prispel k tomu hlavne medziročný nárast bežných účtov a vkladných knižiek u obyvateľstva a verejného sektora.
Zdroj: SITA,
Tweet
