UniCredit Bank hľadá nový kapitál

05.01.2012 (09:00)

 

Generálny riaditeľ najväčšej talianskej banky UniCredit Federico Ghizzoni verí, že investori prejavia záujem o takmer celú emisiu nových akcií, ktorá má spoločnosti priniesť 7,5 mld. eur. UniCredit v stredu oznámila, že nové akcie chce emitovať so 43-percentnou zľavou. Cieľom navýšenia kapitálu je posilnenie finančnej sily. Banke chýba 7,97 mld. eur na to, aby splnila požiadavky Európskeho úradu pre bankový dohľad (EBA), ktorých cieľom je ochrániť finančné podniky pred šíriacou sa dlhovou krízou.

"Verím, že trhy prijmú v podstate celé navýšenie kapitálu," povedal Ghizzoni pre štvrtkové vydanie denníka Il Sole 24 Ore. Šéf najväčšej talianskej banky ďalej uviedol, že talianske vládne dlhopisy by mali zostať v jej portfóliu približne na súčasnej úrovni. Likviditu, ktorú poskytla bankám Európska centrálna banka (ECB) v rámci ponuky lacných úverov, treba podľa neho využiť najmä na pôžičky pre firmy a domácnosti.

Členom UniCredit Group je UniCredit Bank Slovakia, ktorej majoritným akcionárom je UniCredit Bank Austria s 99-percentným podielom. Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári. UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia. Akcionári oboch slovenských bánk 20. februára 2007 definitívne odsúhlasili na mimoriadnych valných zhromaždeniach ich zlúčenie a 1. apríla toho istého roku vznikla nová banka. 
Zdroj: SITA, Reuters,