Úvery na bývanie ku koncu augusta stúpli na viac ako 23,8 mld. eur

02.10.2017 (13:00)

Iné úvery na nehnuteľnosti z toho tvorili takmer 66-percentný podiel.
Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu ôsmeho mesiaca stúpol v medziročnom porovnaní o 14,1 %. Ako informovala Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke, ku koncu augusta tak dosiahol 23,85 mld. eur. Naďalej dominovali iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 15,651 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,912 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,287 mld. eur.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,8 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,26 % a Tatra banka s 13,64 %. Slovenskej sporiteľni patrí prvá priečka najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,34 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel mala VÚB banka na úrovni 44,22 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 84,28 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má sedem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.
 


Zdroj: SITA, Foto: redakcia