VIAMO umožní zasielať drobné sumy cez mobil

Autor: redakcia Banky.sk
04.06.2013 (07:00)

Dlžíte kamarátovi pár eur? Odteraz nepotrebujete ani drobné, ani jeho číslo účtu. Stačí, ak poznáte jeho telefónne číslo. 

Znie to možno neskutočne, no vízie, ktoré sme si pred niekoľkými rokmi ani nevedeli predstaviť, sa začínajú objavovať v praxi.

Tatra banka a VÚB banka nedávno predstavili mobilnú aplikáciu, ktorá ma zjednodušiť bezhotovostné prevody peňazí medzi bankovými účtami. V spolupráci so spoločnosťou VIAMO banky zavádzajú pre svojich klientov systém, v rámci ktorého bude na prevod peňazí stačiť smartfón.

Prvotná myšlienka tohto projektu spočívala v tom, že veľakrát sa ľudia dostávajú do situácie, keď ostávajú svojim známym dlžní pár eur. Aby požičané peniaze mohli rýchlo vrátiť, môžu využiť službu VIAMO.

Situácie, kedy sa VIAMO oplatí:
  • spoločný účet v reštaurácii/krčme
  • skupinový darček pre kolegu/kamaráta
  • požičanie si hotovosti od kamaráta
  • vreckové pre deti

Ako VIAMO funguje?

1. Zaregistrujete sa na VIAMO.sk
Vaše telefónne číslo si spárujete s vaším číslom bankového účtu.

2. Stiahnete si bezplatnú aplikáciu VIAMO z APP store alebo Google Play.
Aktivujete si ju aktivačným kódom z portálu VIAMO a zvolíte si PIN kód, ktorým budete potvrdzovať platby.

3. Pokiaľ máte účet v Tatra banke alebo VÚB banke, môžete cez VIAMO posielať i prijímať peniaze. Pokiaľ máte účet v inej banke, peniaze môžete iba prijímať.

4. Ak chcete poslať peniaze, v aplikácii si vyberiete meno príjemcu z telefónneho zoznamu alebo priamo zadáte jeho telefónne číslo.

5. Zadáte sumu, ktorú chcete poslať a potvrdíte ju PIN kódom

6. Príjemca dostane správu, že ste mu poslali peniaze. Pokiaľ je registrovaný vo VIAMO, tak mu peniaze budú pripísané na účet. Ak registrovaný nie je, v správe bude uvedené, kde, ako a dokedy sa môže registrovať.

7. Pokiaľ sa príjemca vo VIAMO nezaregistruje, platba nebude uskutočnená.Keď použijete VIAMO na poslanie peňazí, vo svojej podstate nerobíte nič iné, iba bankový prevod. Minimalizujete však chybovosť, potrebujete zadať iba meno/telefónne číslo príjemcu a sumu, nevypisujete číslo účtu ani kód banky. Príjemca dostane peniaze na účet v ten istý deň (pokiaľ má účet v rovnakej banke ako odosielateľ), alebo na druhý deň (pokiaľ má účet v inej banke ako odosielateľ), tak ako by ich dostal keby ste mu poslali peniaze obyčajným prevodným príkazom. Všetky platby uvidíte vo svojom internetbankingu.

Cez službu VIAMO zatiaľ môžete posielať peniaze iba na súkromné účty. Nedá sa použiť na úhradu v obchode či v reštaurácii. No do budúcnosti sa predpokladá rozšírenie VIAMO aj do obchodného sektora.

Ak máte v banke viac účtov, môžete si ich spárovať s jedným telefónnym číslom. Ak máte 2 telefónne čísla, môžete si k nim spárovať jedno číslo bankového účtu.Koľko peňazí môžete poslať cez VIAMO?
Keďže VIAMO má slúžiť na úhradu menších súm, maximálna suma, ktorú môžete jednorázovo poslať je 50 eur. VÚB banka si stanovila denný limit na sumu 200 eur, Tatra banka na 150 eur.

Čo sa stane, ak sa pomýlite?
Napriek tomu, že VIAMO minimalizuje chybovosť, môžete sa pri výbere mena z telefónneho zoznamu pomýliť. Po potvrdení platby PIN kódom, platba sa už nedá zrušiť. V takomto prípade treba postupovať rovnakým spôsobom, ako keď podávate reklamáciu v banke.

Čo ak vám telefón ukradnú?
V prípade straty/krádeže telefónu, môžete službu VIAMO deaktivovať priamo na portáli VIAMO.sk. Pokiaľ z nejakých dôvodov nie je možné toto vykonať, používateľ je povinný zablokovať SIM kartu u operátora a zablokovať službu zavolaním na zákaznícku linku banky.

Tak či tak, pokiaľ by chcel niekto zneužiť váš telefón, musel by platbu potvrdiť 4-miestnym PIN kódom. Ak 3 krát zadá zlý PIN kód, VIAMO sa automaticky zablokuje. Po zablokovaní aplikácie je potrebné opätovne aktivovať aplikáciu pridaním zariadenia na portáli VIAMO.

Aký telefón potrebujete?
Momentálne VIAMO funguje na operačnom systéme iOS, to znamená zariadenia iPhone, iPad, iPod a na telefónoch s operačným systémom Android od verzie 2.2 a vyššej. Pokiaľ chcete iba prijímať platby, môžete mať telefón s akýmkoľvek operačným systémom.

Tatra banka i VÚB banka očakávajú, že o službu VIAMO bude veľký záujem a bude ju využívať desaťtisíce klientov.

Služba VIAMO je ďalším krokom k vytlačeniu hotovosti z obehu. Pokiaľ sa služba VIAMO rozšíri aj na zariadenia, kde v súčastnosti sa dá platiť iba hotovosťou (automaty na kávu, na cestovné lístky, parkovacie automaty, trafika,...) tak hotovosť začne reálne strácať význam.

Odporúčame:

Zdroj: VIAMO, Tatra banka, VÚB banka, Foto: BANKY.sk