Vzostup obľúbenosti platieb mobilom a hodinkami patrí k najväčším trendom posledných rokov

27.05.2024 (18:10)

Bez smartfónu sa drvivá väčšina ľudí nezaobíde a prakticky ho nedáva z ruky. To sa prejavuje aj na rýchlom raste popularity platenia mobilom, ktoré vyskúšalo už 45 percent Slovákov.

Je to viac ako dvojnásobok oproti roku 2019, kedy to bolo len 21 percent. Zvyšuje sa aj obľúbenosť inteligentných hodiniek, ktoré na platenie využíva 18 percent zákazníkov, pričom aj tento podiel každoročne pravidelne rastie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Mastercard.

Zo skúseností zákazníkov vyplýva, že platba inteligentným mobilom alebo hodinkami je pohodlnejšia a rýchlejšia ako bežnou platobnou kartou alebo hotovosťou. Práve mobilný telefón sa rýchlo stáva pre ľudí tou najobľúbenejšou platobnou metódou, ktorú využívajú kedykoľvek, keď je to možné. Inteligentné hodinky využívajú Slováci na platenie hlavne vtedy, keď nemajú pri sebe mobil. „Vzostup obľúbenosti platieb mobilom a hodinkami patrí k najväčším trendom posledných rokov,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Jana Lvová.

Premena platobných návykov slovenských zákazníkov pramení aj z toho, aké predmety sú zvyknutí nosiť pri sebe. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi malo vždy pri sebe peňaženku s hotovosťou 70 percent ľudí, podľa posledných údajov je to už len 64 percent. Podobný vývoj je vidieť aj pri bežných platobných kartách. Naopak, mobilný telefón si so sebou vždy berie pri odchode z domu 82 percent ľudí.

Aj inteligentné hodinky alebo náramky patria medzi slovenskými zákazníkmi k stále obľúbenejším kúskom nositeľnej elektroniky. Najčastejším dôvodom, prečo ich ľudia na platenie ešte nevyužívajú, je fakt, že práve ich model nepodporuje technológie, ktoré sú na platenie nevyhnutné. Zo všetkých trendov a štatistík teda podľa Mastercardu vyplýva, že o nositeľnú elektroniku, ktorou sa dá aj platiť, je medzi zákazníkmi rastúci záujem.
 
Zdroj: SITA, Foto: Thom Bradley, Burst.shopify.com