Záujem o investovanie bude podľa analytikov rásť

05.01.2023 (18:00)

Aj keď postupne stále viac Slovákov začína investovať na finančných trhoch, za vyspelou Európou stále výrazne zaostávame. Podľa Národnej banky Slovenska len v hotovosti a na účtoch v bankách Slováci držia až 52 % svojich finančných aktív.

„V investovaní na finančných trhoch zostávajú Slováci stále pomerne konzervatívni,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Pri pohľade do budúcnosti je však Búlik optimistom a predpokladá, že počet Slovákov pravidelne investujúcich na finančných trhoch bude naďalej rásť. Pri optimistickom scenári by mohol už v roku 2023 mať podľa neho každý piaty Slovák investovanú časť úspor v podielových fondoch. „Slováci sa pri tohtoročnej kríze ukázali ako pomerne disciplinovaní investori, keď predaje investícií neboli nijako dramatické napriek výraznému poklesu trhov. Tento stav ma napĺňa optimizmom, že sa stále väčšie percento ľudí bude držať svojej investičnej stratégie počas dlhého investičného horizontu, a tým sa vyhnú stratám z predaja na klesajúcom trhu,“ doplnil Búlik.

Hoci rok 2022 podľa generálneho riaditeľa poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslava Valka nebol pre investície priam ukážkovým rokom, keďže väčšina investícií malo záporné zhodnotenie, dôležité však je, že sa tento fakt výrazne neodrazil na výberoch klientov. To svedčí podľa neho o dvoch faktoroch. Prvý je ten, že sa ľudia ešte stále nemajú tak zle, aby museli siahať na dlhodobé úspory a aj pri zvýšených cenách stále dokážu financovať svoje bežné potreby a normálny život.

Druhým faktorom je, že po kríze, ktorá zasiahla svet v rokoch 2007 až 2009, sa u investorov výrazne zlepšili vedomosti. „Uvedomili si najmä to, že nakupovať počas prepadu trhov je ako nakupovať vo výpredaji, čo z dlhodobého hľadiska prináša ďaleko väčšie zisky pre tých, ktorí to s investíciami vedia,“ skonštatoval Valko. Aj oblastný riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Miroslav Jurík očakáva rast objemov investovaných financií do moderných produktov a ústup od klasických foriem sporenia na termínovaných účtoch, či ponechaním financií na bežných účtoch.

Ako pokračoval investičný analytik FinGO.sk František Burda, vysoká inflácia bude aj v roku 2023 ukrajovať z rozpočtu ľudí veľký podiel ich úspor a príjmov. „Skôr môžeme očakávať pokles úspor na bežných účtoch. Akciové trhy boli aj v závere roka 2022 oveľa nižšie ako v roku 2021, preto je vhodný čas vložiť časť financií do akcií. Predpokladám však, že iba malá časť Slovákov nižšie ceny akcií z roku 2022 využije na investíciu. Slováci vo všeobecnosti málo využívajú korekcie akciových trhov na nákup akcií, čo je škoda, lebo takto by dokázali svoje peniaze zhodnotiť výhodnejšie,“ uzavrel Burda pre agentúru SITA.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia