Zelená transformácia naráža na rastúce náklady a úzke zameranie na vietor a slnko

10.11.2023 (14:00)

Zelená transformácia dostáva zabrať. Veterný a solárny priemysel čelí silnejúcim výzvam, ktoré pramenia z rastúcich nákladov. Jadru sa darí naďalej priťahovať pozornosť.

Október bol ďalším zlým mesiacom pre tri tematické akciové koše zamerané na zelenú transformáciu, vrátane obnoviteľných energií, skladovanie energie a samotnej zelenej transformácie. Ich straty sa už pohybujú v rozpätí -27 až -32 %. „Zelená transformácia je kapitálovo a komoditne intenzívna, práve preto ju tvrdo zasiahli rastúce výnosy dlhopisov a vyššie ceny komodít. Naviac tento segment trpí dôsledkami príliš vysokého ocenenia svojich akcií z roku 2021,“ vysvetlil Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Zväčšujúca sa priepasť vo výkonnosti medzi firmami, ktoré sa zaoberajú prevažne veternou a solárnou energiou a jadrovým priemyslom je ohromujúca. Index Global X Uranium ETF s trhovou kapitalizáciou 2,3 miliardy USD sa od začiatku roka posilnili o 36,5 %, zatiaľ čo fond iShares Global Clean Energy ETF (trhová kapitalizácia 2,7 miliardy USD) stratil takmer 33 %. Nedávny vývoj tak potvrdzuje, že by sa jadrová energia mala stať väčšou súčasťou riešenia pre dekarbonizáciu hospodárstva. Ukazuje to aj príklad spoločnosti Cameco, jedného z najväčších svetových producentov uránu, ktorá zverejnila prelomové výsledky za 3. štvrťrok, vďaka ktorým cena jej akcií prudko vzrástla. Dopyt po jadrovej energii sa štvrť po štvrťroku zvyšuje.

Akcie URA vs ICLN
Akcie URA vs ICLN, Zdroj: Bloomberg

Zelená transformácia vyvoláva greenflation

Pri pohľade na širší komoditný trh, Saxo Bank zastáva názor, že kľúčové komodity sú práve na začiatku viacročného býčieho trhu poháňaného nedostatočnými kapitálovými výdavkami v dôsledku rastúcich nákladov na financovanie, nižšieho investičného apetítu a obmedzení v poskytovaní úverov. „Zelená transformácia vytvára „greenfláciu“ cez rastúci dopyt po priemyselných kovoch potrebných pre „nové energie“ v čase, keď baníci čelia rastúcim nákladom, nižšej kvalite rudy, rastúcemu dohľadu v sociálnej a environmentálnej obalsti a v niektorých prípadoch aj znárodneniu zdrojov,“ varuje komoditný stratég banky Ole Hansen.

Okrem toho sme svedkami zvýšenej fragmentácie, ktorá tlačí nahor dopyt a ceny kľúčových komodít. „Poľnohospodársky sektor bude pravdepodobne tiež čeliť vyššiemu stupňu volatility počasia a cenovým skokom. Celkovo môže náprava tejto nerovnováhy ponuky a dopytu trvať roky, čo povedie k podpore pre štrukturálnu infláciu nad 3 %, čo pravdepodobne ďalej zvýši investičný dopyt po hmotných aktívach, ako sú komodity,“ uzatvára svoju analýzu Ole Hansen zo Saxo Bank.

 
Zdroj: Saxo Bank , Foto: Ryan Bruce, Burst.shopify.com