Zisk Komerční banky klesol menej, ako sa očakávalo

07.11.2013 (12:30)

 
Česká Komerční banka v treťom kvartáli evidovala menej výrazný pokles čistého zisku, ako sa očakávalo. Banka za júl až september vykázala čistý zisk 3,25 mld. CZK a prekonala tak predpoklad analytikov. Vyšší zisk bol výsledkom menších nákladov na tvorbu rezerv.

Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, odhadovali, že Komerční banka v treťom štvrťroku dosiahne čistý zisk 3,15 mld. CZK. V rovnakom období minulého roka bol na úrovni 3,32 mld. CZK. Čisté úrokové výnosy banky v treťom kvartáli tohto roka klesli o 3,1 %, ale výnosy poplatkov vzrástli o 7,1 %.

"Hoci sa česká ekonomika dostala do fázy zotavovania, ešte sa to neprejavilo zrýchlením rastu objemu úverov," uviedol generálny riaditeľ banky Albert Le Dirac'h. Objem úverov v treťom štvrťroku medziročne stúpol o 2,9 %. Pomohlo tomu poskytovanie hypotekárnych úverov, keďže úroky v Českej republike zostávajú nízke. Prevádzkový riaditeľ banky v septembri pre Reuters povedal, že firma očakáva rast portfólia úverov o 5 až 6 %, keď sa ekonomika zotaví.

Na Slovensku Komerční banka obsluhuje svojich korporátnych klientov prostredníctvom Komerční banky, a.s., pobočky zahraničnej banky. Pobočka KB v Slovenskej republike sa orientuje na veľké a stredné firmy s obratom od 33 miliónov eur.

Zdroj: SITA, Reuters, Foto: BANKY.sk