Minuli ste počas dovolenky priveľa?

Autor: Robert Bestro
06.08.2015 (09:00)

Letné mesiace sú príznačné tým, že ľudia utrácajú viac peňazí. Viac času trávia cestovaním, zábavou, užívaním si tepla a praktizovaním voľnočasových letných aktivít.

Medzi obzvlášť zásadné výdavky v lete patrí dovolenka a to najmä v prípade, ak ju trávite pri mori. Po správnosti by ste si mali na každú dovolenku urobiť približný rozpočet, aby ste mali prehľad v tom, čo všetko si môžete dovoliť. Je dôležité nájsť zdravú hranicu medzi míňaním a prílišným šetrením. Aj napriek vysokým cenám v turistických rezortoch majte na pamäti, že slovo dovolenka je odvodené od zvratného slovesa dovoliť si.

VY STE SA PÝTALI A MY SME ODPOVEDALI


Čo ak neukontrolujete svoj rozpočet?

Pokiaľ chcete z dovolenky odchádzať s úsmevom, odporúčame vám priebežnú kontrolu výdavkov.

Ak sa vám predsa len stane, že miniete viac, ako ste si želali, nezúfajte. Obyčajne sa dá pre každú situáciu nájsť uspokojivé riešenie. Logika je jasná: ak ste na dovolenke minuli priveľa, musíte trochu utiahnuť opasky doma, na Slovensku.

Veľa minutých peňazí na dovolenke však nie je dôvodom na požičiavanie si a už vôbec nie od „nebankoviek“. Pokúste sa obmedziť nepredpokladané výdavky a ušetriť na bežných výdavkoch. Pre správne fungovanie vášho šetriaceho mechanizmu si v prvom rade určte a nastavte priority. Koľko peňazí môžete maximálne za týždeň minúť? Kto vo vašej domácnosti bude robiť nákupy? Dopredu sa tiež dohodnite, ktoré veci skutočne potrebujete kúpiť, napíšte si ich na zoznam a nakúpte iba veci zo zoznamu. Platobnú kartu však použite iba na výber príslušnej sumy z bankomatu, nie na platenie.

Vaše finančné manko z dovolenky by malo byť takýmto spôsobom čoskoro zmazané.

Neprehliadnite

Téma platobných kariet

Posledný mesiac sme sa vo väčšine článkov venovali téme platobných kariet a rôznymspôsobom platenia na dovolenkách. Do poradne nám chodili veľmi zaujímavé otázky, na ktoré sme vám, dúfam, poskytli dostatočne uspokojivé odpovede.

Naša júlová téma sa týmto článkom končí. Ak vás však zaujíma čokoľvek týkajúce sa kreditiek, debetiek, bankmatov, či výmenných kurzov, kľudne nám svoju otázku kedykoľvek pošlite – budeme sa snažiť odpovedať na ňu čo najpresnejšie. Prajeme vám krásny zvyšok leta!


Foto: redakcia