Ako banky reagujú na prechod IBAN vo svojich mobilných aplikáciách?

Autor: redakcia Banky.sk
02.02.2016 (15:00)

Zo všetkých strán počuť, že začiatkom februára 2016 definitívne skončilo prechodné dvojročné obdobie, v rámci ktorého bolo možné využívať staré aj nové označenie čísla účtu.
 

Čo nám uľahčí vypisovanie IBAN-u

Banky sa na februárový prechod pripravovali v dostatočnom predstihu. Na svojich webových stránkach ponúkajú  IBAN konvertory, službu konverzie čísiel účtov či vlastné číslo účtu v IBAN forme na platobnej karte.  

Asi najjednoduchšie „zadávanie“ čísla účtu vo forme IBAN umožňuje IBAN skener. Ten však vo svojich aplikáciach ponúkajú iba 3 banky – ČSOB, Slovenská sporiteľňa VÚB. Vďaka nemu sa úplne vyhnete prepisovaniu čísel aj počítaniu núl – číslo účtu jednoducho naskenujete.
 

POTREBUJETE POMOC S IBAN A SEPA PLATBAMI?
ONLINE PORADŇA ZDARMA!


Zuno vo svojej mobilnej aplikácii  využíva oproti iným bankám odlišnú technológiu a faktúru treba najprv odfotiť. Softvér následne použije optické rozpoznávanie znakov a údaje sa prepíšu do platobného príkazu. Prenesú sa všetky potrebné informácie, vrátane symbolov.

Vypisovať číslo nemusíte tiež v prípade, že máte číslo účtu v elektronickej podobe (v maily či na e-faktúre) - do platobného príkazu ho viete jednoducho prekopírovať.

Reálne vypisovanie IBAN-u vám môže uľahčiť napríklad to, že ho po štvoriciach nielen zadáte, ale aj na obrazovke ho uvidíte s medzerami (Slovenská sporiteľňa).
 

IBAN KONVERTOR


Banky v dnešnej dobe ponúkajú tiež niekoľko iných spôsobov platieb, kedy sa s IBAN-om vôbec nemusíte zaoberať – napríklad keď využívate platby na mobilné číslo alebo vypĺňate platobný príkaz pomocou načítania QR kódu. Preto sme si tentokrát posvietili práve na bankové mobilné aplikácie.

Aké skenery banky teda ponúkajú?

banka skener IBAN skener QR kódu skener čiarového kódu
CSOB áno áno áno
Fio banka nie áno nie
mbank - male nie áno áno
Prima banka nie áno áno
Sberbank nie nie áno
SLSP áno áno áno
Tatra banka nie áno áno
UCB nie áno áno
VUB áno áno áno
Zuno nie áno nie
 
Neprehliadnite  
Foto: redakcia