Vianočné nákupy online - ako sa vám oplatí platiť?

Autor: Mário Skyba
13.12.2016 (10:00)

Ak sa chcete vyhnúť tlačeniciam v obchodoch pred Vianocami, môžete vyriešiť nákup vianočných darčekov cez internet. Vybavíte to rýchlo, z tepla domova a tovar môžete mať aj spoza oceánu. Navyše online ceny sú často lacnejšie ako v kamennej predajni.

Zaplatiť za tovar sa tu dá viacerými spôsobmi – výber toho najvhodnejšieho môže nielen ušetriť peniaze, ale aj znížiť riziká online nákupu.
 

Dobierka, prevod, karta či platobný systém?

Podľa prieskumu online-predajcu Heureka je stále najobľúbenejším spôsobom platby Slovákov dobierka. Hoci cez ňu si tovar spoza hraníc neobjednáte a musíte mať pri sebe hotovosť, ak kuriér nemá prenosný terminál.
 
Stále populárnejšie je platenie kartou cez internet. Platba kartou má pritom viacero výhod. Okrem toho, že banky a kartové spoločnosti ponúkajú ku kartám rôzne benefity (ako napríklad zľavy na nákup či poistenie tovaru), úhrada kartou môže pomôcť v prípade, že obchodník vám objednaný a zaplatený tovar nepošle, prípadne ak mu tovar v rámci lehoty na vrátenie zašlete späť a on vám nevráti peniaze.
 
„Prvým krokom je podať reklamáciu priamo u obchodníka. Ak ten nejaví záujem ju riešiť, môžete platbu reklamovať priamo vo vašej banke. Tá podnet preverí a ak sa situácia potvrdí, uhradené peniaze vám vráti späť,“radí Milan Bednár, vedúci oddelenia denného bankovníctva Slovenskej sporiteľne.
 
Výhodou platieb kartou môže byť aj automatické poistenie pre prípad poškodenia či krádeže, ktoréponúkajú niektoré banky. Ide však väčšinou o drahšie kreditky a poistenie platí len niekoľko dní po kúpe. V Slovenskej sporiteľni je to 10 dní od nákupu.
 
Ak preferujete klasický prevod z účtu cez internetbanking, trvá to dlhšie a riskujete, že vám tovar príde neskôr (prípadne vôbec, ak ste natrafili na neseriózneho predajcu).
 
Elektronicky môžete za darčeky platiť aj cez celosvetové platobné systémy ako PayPal, GoPay či Skrill. Ich výhodou je, že takto zaplatíte za tovar objednaný z rôznych koncov sveta, opäť je tu však riziko nedodania tovaru a zložitejšej reklamácie, najmä ak nie ste doma v komunikácii v angličtine. Určité garancie však platia aj tu a systémy ponúkajú tiež zaujímavé benefity. PayPal vám napríklad preplatí náklady na vrátenie tovaru v prípade, že s ním nie ste spokojní a vrátite ho späť.

Ako získať výhodný spotrebný úver

 Nákupy cez internet

Pri nákupe darčekov cez internet je potrebné byť obozretný. Vždy je vhodné si overiť, komu posielate svoje peniaze, najmä ak ide o vyššiu čiastku. Treba si napríklad všímať recenzie webov na internete.
Pred poskytnutím údajov o karte na web sa presvedčte, či sú údaje prenášané bezpečnou cestou a stránka je zabezpečená certifikátom (SSL protokol).
 
Bezpečnú webovú stránku spoznáte podľa toho, že má protokol v adresnom riadku a ikonu zámku. Kliknutím na túto ikonu si môžete overiť informácie o bezpečnostnom certifikáte, ktoré potvrdzujú zabezpečenie šifrovania komunikácie.
 
Medzi pravidlá obozretnosti ďalej patrí neposkytovať údaje z karty hocikomu cez internet alebo cez telefón. Na internete zvyčajne zadávate iba číslo karty, CVV kód a dátum expirácie. Vpisujte ich len do špeciálnych koloniek a niekdy neposielajte mailom.

Neprehliadnite

Spotrebák alebo kreditka

Ak si už chcete požičať na nákup darčekov, v banke máte tri možnosti - využiť kreditku, povolené prečerpanie alebo spotrebný úver.
Kreditka a povolené prečerpanie sú drahšie formy úverov, ktoré sa hodia na kratšie pôžičky. Ak ste schopní splatiť úver buď v bezúročnom období 40 až 60 dní pri kreditke alebo do niekoľkých týždňov pri prečerpaní, voľte toto zadlženie. Ak vám splácanie bude trvať dlhšie, oplatí sa vám skôr bežný spotrebný úver.
 
S kreditnými kartami môžu byť spojené rôzne doplnkové služby ako napríklad predĺženie záruky u elektroniky, čo tiež môže zavážiť pri vašom rozhodovaní o spôsobe financovania darčekov.
 
Výhodou povoleného prečerpania je, že úrok sa počíta len za dni, kedy na účte klesnete do mínusu. Navyše ich môžete vyrovnávať postupne a veľmi flexibilne podľa vašich možností. Využívanie povoleného prečerpania na dlhodobejšie splácanie sa nevyplatí. Ak nemáte finančnú disciplínu, je vhodnejšie zobrať si spotrebný úver, kde je pevná mesačná splátka. Na druhej strane, aj spotrebný úver preplatíte tým viac, čím dlhšie ho splácate.
Zdroj: Slovenská sporiteľňa, Foto: Ivan Sedlák