Z investovania nemusíte mať obavy: 5 otázok, ktoré si kladú začínajúci investori

13.11.2017 (12:00)

Hoci všetci vieme, že nám investovanie môže priniesť veľmi príjemné zisky a preto si získava čoraz viac priaznivcov, niektorí ľudia sa ho stále boja. Nie je žiadnym tajomstvom, že investovanie so sebou prináša aj isté riziká. Ich miera sa ale líši v závislosti na tom, do čoho a akým spôsobom investujete. Existuje cesta, ako zabezpečiť, že na mizine neskončíte.
 


Možno si niektoré z nasledujúcich otázok kladiete aj vy – dovoľte nám na ne odpovedať.

Čo budem robiť, keď hodnota mojej investície klesne?

Nebudete panikáriť a budete nakupovať. Ide o úplne bežný jav, ktorý navyše môžete obrátiť vo svoj prospech. Stačí zaobstarávať, kým je to lacné, nižšia hodnota investície sa totiž môže zase zdvihnúť. Investičné spoločnosti sledujú vývoj trhu dlhodobo a snažia sa odhadnúť, kedy sa nákup oplatí a kedy sa naopak hodí predávať.

Kto mi zaručí, že zarobím?

Presné zisky vám samozrejme nezaručí nikto, ale podielové fondy vám v súčasnosti ako jediné ponúkajú možnosť zarobiť. S mFondmi si môžete svoje peniaze rozdeliť do viacerých podielových fondov. Výhodou je, že keď sa jednej investícii nedarí, druhá vám môže pekne zarobiť. Síce aj tu platí pravidlo: čím viac chcem získať, tým viac musím riskovať, ale neznamená to, že keď investícia nevyjde, nezostane vám nakoniec nič.

Nie je to príliš riskantné?

Riziko investovania ale nie je nič, čím by ste sa mali nechať odradiť. Čím dlhšie necháte svoje peniaze na finančných trhoch pracovať, tým viac sa zníži pravdepodobnosť volatility (výkyvu hodnoty) vašej investície. Najviac volatilné sú fondy akciové, vďaka ktorým môžete zarobiť najviac, najmenej rizikové sú fondy peňažného trhu, ktoré ale zase nesľubujú také veľké výnosy. Podrobnejšie sme vám o tom písali už v článku Ako si vybrať ten správny typ podielového fondu, v ktorom fondy porovnávame práve z hľadiska rizikovosti.

17 11 13 pic01

Môžem investovať, aj keď financiám príliš nerozumiem?

Samozrejme! Podielové fondy sú tu práve pre ľudí, ktorí nepovažujú finančníctvo za skvelú zábavu na dlhé večery a nemajú ho naštudované zo všetkých strán. Po prvé nejde o nič zložité a po druhé bude po vašom boku stáť tím expertov, ktorého jedinou pracovnou náplňou je starať sa o vaše otázky a dobre spravovať vaše investície. To, že investovať môže len profesionál, je jedným z najčastejších mýtov, o ktorých píšeme v článku 11 mýtov o investovaní a fondoch.

Aký fond si mám vybrať?

Pri výbere fondu zvážte všetky možné kritériá: akú čiastku chcete mesačne dávať bokom, ako dlho chcete nechať svoje peniaze pracovať na investičnom trhu, kedy ich zase budete potrebovať, či vám ide o vysoké výnosy alebo skôr hľadáte výhodnejšiu formu sporenia, než akú ponúka bežný sporiaci účet... Určite nájdete fond, ktorý sadne práve vám. S výberom vám pomôže tiež náš nedávny článok Základy, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory.
Viac informácií o podielových fondoch ako aj spôsobe investovania nájdete na stránke www.mBank.sk alebo tu.

Dobrá rada na záver znie: pamätajte, že minulé výsledky fondu nie sú zárukou, že bude rovnako výkonný aj v budúcnosti!=============================================================================
 

Prečítajte si tiež:

  1. K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

  2. Rýchlokurz: Ako sa stať investorom do podielových fondov - 1.časť

  3. Rýchlokurz: Ako sa stať investorom do podielových fondov - 2.časť

  4. Základy, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory - 1.časť

  5. Základy, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory - 2.časť

  6. Ako si vybrať ten správny typ podielového fondu: RIZIKO

  7. Ako si vybrať ten správny typ podielového fondu: OTVORENÝ ČI UZAVRETÝ
  8. Slovník investora
  9. Podielové fondy sú tu aj pre vás – prečítajte si o nich a o výhodách investovania viac
  10. 11 mýtov o investovaní a podielových fondoch

=============================================================================

(PR servis)
 
Zdroj: mBank, Foto: mBank