Hypotéka na rekonštrukciu – na čo si treba dať pozor

Autor: Viera Schleifová
22.03.2019 (10:00)

V článkoch sa väčšinou venujeme hypotékam na kúpu nehnuteľnosti . Dnes sa zameriame na hypotéku na rekonštrukciu bytu alebo domu. Aj tu totiž môžete naraziť na niektoré faktory, ktoré vás prekvapia a na ktoré sa neoplatí zabudnúť.
 

Hypotéka na rekonštrukciu bytu

Ak si chcete na rekonštrukciu bytu zobrať hypotéku, môžete naraziť na niekoľko obmedzení, s ktorými je dobre počítať. Je dôležité vedieť, do akej veľkej rekonštrukcie sa chcete pustiť už vopred, nie len kvôli výške úveru, ktorý budete potrebovať, ale aj kvôli ďalším krokom, ktoré budete v niektorých prípadoch musieť absolvovať.

Rekonštrukcia s malými úpravami

Ak budete chcieť v rámci rekonštrukcie bytu realizovať len menšie úpravy, napríklad vymeniť podlahy, obklady a sanitu, stačí požiadať o úver a načerpané prostriedky môžete v niektorých prípadoch použiť aj bez doloženia účelu, prípadne banke ako účel preukážete fotky pred a po rekonštrukcii.

Rozsiahla rekonštrukcia bytu

V prípade väčšej rekonštrukcie bytu je vhodné myslieť na to, že bude potrebné na stavebný úrad ohlásiť úpravy. Ak budete chcieť meniť dispozíciu bytu, dokonca búrať priečky, o takúto zmenu musíte požiadať, lebo potrebujete na ňu súhlas. Niektoré priečky vo vašom byte sú nosné, takže k ich búraniu je potrebné vyjadrenia statika. Na tieto úkony odporúčame myslieť vopred, pretože sa môže stať, že ak rekonštrukciu so zmenou pôdorysu bytu urobíte bez ohlásenia resp. bez súhlasu stavebného úradu, v budúcnosti môžete mať problémy napríklad pri predaji alebo refinancovaní hypotéky.

BannerHC-banky.sk

Hypotéka na rekonštrukciu rodinného domu

Podobné nástrahy ako pri rekonštrukcii bytu na vás číhajú aj pri rekonštrukcii domu. Aj tu si treba dať pozor na to, aký bude rozsah úprav, na ktoré sa chystáte.

Odporucame

Rekonštrukcia domu a malé úpravy

Pri malých úpravách tiež stačí požiadať o hypotéku a ak sa nemení pôdorys domu, prípadne ak robíte len „kozmetické“ úpravy na vašom bývaní, žiadne úrady navštevovať nemusíte.

Rozsiahla rekonštrukcia rodinného domu

Ak chcete meniť dispozíciu domu, búrať priečky, stavať nové, a to na akejkoľvek úrovni domu, alebo ak chcete pristavovať k domu ďalšiu časť, je nutné požiadať o stavebné povolenie. Pri zmene pôdorysu sa tiež zmení geometrický plán vašej nehnuteľnosti, ktorý je potrebné zapísať do katastra nehnuteľnosti. Ak chcete žiadať o hypotéku na veľkú rekonštrukciu domu, určite nerobte žiadne úpravy, kým vám banka hypotéku neschváli a neumožní jej čerpanie, pretože potrebuje poznať stav nehnuteľnosti, ktorú má na úvere založenú.

Príbeh klienta, ktorý mal veľký problém s hypotékou na rekonštrukciu domu

Klient požiadal o hypotéku na rekonštrukciu domu, konkrétne na opravu strechy. Hypotéka mu bola schválená s možnosťou čerpania na časti, čiže mala mu byť bankou uvoľňovaná na tranže (čiastkové čerpania) podľa toho, aké rekonštrukčné práce priebežne vykonával. Po prvom čerpaní hypotéky sa klient po demontáži starej strechy rozhodol zbúrať aj obvodové múry domu, pretože dodatočne zistil, že sú navlhnuté. Keďže mal peniaze z prvého čerpania úveru, postavil nové múry. Peniaze z úveru ale minul na nové múry a nemal za čo postaviť strechu, na ktorú mu bola hypotéka schválená. Banka od neho požadovala aktuálnu fotodokumentáciu, ale keďže klient nedodržal stavebný zákon a nemal na postavenie nových múrov stavebné povolenie, banka sa rozhodla klientovi ďalšiu tranžu – teda časť schválenej hypotéky neposkytnúť. Klient tým pádom nemal za čo dokončiť rekonštrukciu domu a zastrešiť ho. Len preto, že nepožiadal o stavebné povolenie na zbúranie starých a postavenie nových obvodových múrov domu.

Týmto príkladom sme vám chceli ukázať, že je dôležité postupovať podľa pravidiel banky a ostatných dotknutých úradov, pretože banky trvajú na tom, aby všetky detaily týkajúce sa zakladaných nehnuteľností boli vysporiadané a v súlade so zákonmi a normami.

Hypotéka na kúpu nehnuteľnosti a na rekonštrukciu – kombinovaný účel

Často sa stáva, že ľudia si chcú kúpiť starší rodinný dom a zrekonštruovať ho. Hypotéka na takýto kombinovaný účel môže byť ale značne komplikovaná, pretože v tomto prípade je rozhodujúce, aká je aktuálna a budúca hodnota domu, či klienti majú vlastné zdroje a podobne. Takéto hypotéky sú väčšinou schvaľované individuálne a % financovania je závislé od mnohých faktorov, napr. lokalita, prevedenie nehnuteľnosti, apod.

Odporúčania

Často sa zdá, že hypotéka na rekonštrukciu je jednoduchý úverový produkt, ale nie vždy je to celkom tak. Pri rozsiahlejších rekonštrukciách môžete naraziť na mnoho komplikácií. Ak sa im chcete vyhnúť, na tento typ hypotéky sa vopred detailne pripravte.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: redakcia