Ako úspešne investovať a zarobiť viac ako inflácia

Autor: redakcia
01.04.2019 (11:00)

Viacerí ekonómovia tvrdia, že sa blíži dalšia ekonomická kríza alebo aspoň spomalenie rastu svetovej ekonomiky. Ako investovať v tejto neistej dobe? Oplatí sa sporiť si na termínovaných účtoch alebo investovať do akcií?


Podľa odborníkov tri najväčšie ekonomiky sveta – čínska, americká a ekonomika eurozóny – síce spomaľujú svoj rast, svetové hospodárstvo však bude v tomto roku ťahať nahor pokračujúci rast rozvojových krajín.

Hlavné riziká, ktoré by mohli ekonomiku v tomto roku ohroziť, budú najmä politické. Stále nie je zažehnaná obchodná vojna medzi USA a Čínou, v Európe sú na vzostupe populisti a nejasný je aj výsledok brexitu.

„Myslím si, že akciové trhy majú stále priestor pre určitý rast, pričom najväčší potenciál, aj z dlhodobého hľadiska, vidím na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Podľa neho je jasné, že kríza raz príde, ale je ťažké odhadnúť kedy.

Kde zhodnotiť investície

Investor sa okrem politickej neistoty musí pasovať aj s nízkymi úrokmi v bankách, ale aj na vládnych dlhopisoch. Napriek tomu sa dá aj dnes slušne zarobiť. Americké a európske akcie budú podľa odborníkov rásť pomalšie, preto väčšie príležitosti vidia v krajinách rozvíjajúceho sa sveta.

Zaujímavý výnos prinesú aj americké vládne dlhopisy, keď bude americká centrálna banka trpezlivá pri zvyšovaní sadzieb,“ dodáva S. Pánis. Možnosť vyšších výnosov sa skrýva tiež vo vybraných štátnych a podnikových dlhopisoch rozvíjajúcich sa krajín vrátane Slovenska.

Napokon zaujímavou môže byť aj investícia do zlata, keďže v neistých časoch sa dopyt po ňom zvyšuje.

Ako zarobiť viac ako inflácia

Ak by investor mal voľných 10 000 eur a chcel by zarobiť ročne viac ako je súčasná inflácia, ktorá sa teraz pohybuje tesne nad 2%, určite by nemal držať peniaze na sporiacich produktoch či na na bežných účtoch. Sporiace účty dnes ponúkajú úroky hlboko pod 1% a bežné účty ešte menej. Tiež termínované vklady až na výnimky neponúkajú ročný úrok vyšší ako 1%. Takže človek, ktorý drží peniaze na týchto produktoch v podstate prerába.

„V prostredí zrýchľovania rastu spotrebiteľských cien preferujeme vyhnúť sa ukladaniu peňazí na termínované vklady a do akýchkoľvek sporiacich produktov, ktoré nedoručia po očistení o dane aspoň 2,5-percentný výnos,“ odporúča S. Pánis, analytik J&T Banky. Podľa ekonómov z dlhodobého hľadiska najvyššie zhodnotenie peňazí vedia zabezpečiť investície do akcií napriek tomu, že majú aj najväčšie výkyvy kurzov. Ich tvrdenia dokazujú aj štatistiky. Za posledných vyše 100 rokov napríklad investície do amerických akcií zarobili v priemere takmer 10-percent ročne, za ostatnú dekádu dokonca 15-percent. Podľa S. Pánisa by infláciu mali poraziť aj výnosy na niektorých podnikových dlhopisov či dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch.

Rady pre začínajúceho investora

Začínajúcim investorom odporúčajú odborníci investovať do akcií a dlhopisov napríklad cez podielové fondy. Je to pohodlný spôsob investovania na finančných trhoch, pričom človek nemusí byť expertom na investície a nemusí ani sledovať finančné správy na dennej báze. O zverené prostriedky sa stará profesionálny portfólio manažér, ktorý pravidelne prispôsobuje zloženie fondu aktuálnej a očakávanej situácii na trhoch.

„Veľkou výhodou podielových fondov je, že umožňujú investovať už od malej sumy vo výške niekoľko desiatok eur,“ dodáva S. Pánis, analytik J&T Banky.
 
Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com