Môžem si na hypotéku kúpiť nehnuteľnosť v zahraničí?

Autor: redakčne upravené
28.02.2024 (14:50)

Ceny nehnuteľností blízko za hranicami sú cenovo dostupnejšie ako v hlavnom meste. Je možné financovať dom v Maďarsku alebo Rakúsku slovenskou hypotékou?

Úver na bývanie založený nehnuteľnosťou, sa vyznačuje niekoľkými charakteristickými znakmi. Proces jeho vybavenia podlieha či už priamo alebo nepriamo určitým zákonom, nariadeniam a podmienkam. Na realizácií hypotéky sa podieľajú nielen banky, ale aj kataster nehnuteľností, ktorý spravuje evidenciu nehnuteľností a práv s nimi súvisiacich, notári ako overovatelia pravosti podpisov, znalci, ktorí oceňujú zakladané nehnuteľnosti a podobne. Samotné poskytnutie úveru na bývanie upravuje Občiansky zákonník, Zákon o spotrebiteľských úveroch a nepriamo aj samotný Zákon o bankách.  
 
BannerHC-banky.sk
 

Hypotéka na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí

V súvislosti s podmienkami bánk a s ohľadom na uplatnenie zákonov a právnych úprav, je vo väčšine bánk nemožné požiadať o hypotéku na kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti v zahraničí. Podmienky takmer všetkých bánk pôsobiacich na našom území striktne hovoria, že úverom na bývanie je možné financovať výlučne nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na Slovensku, zároveň aj záložné právo na účely zabezpečenia úveru na bývanie môže byť zriadené len na nehnuteľnosti, ktorá je na území SR. Niektoré banky ale vedia akceptovať ako účel hypotéky kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti aj mimo nášho územia. Je to možné ale len v krajinách priamo susediacich so Slovenskou republikou, prípadne v tesnej blízkosti hraníc, pretože pohraničné oblasti bývajú bežne obývané aj občanmi Slovenska. Ako príklad môžeme uviesť obce za hranicami Maďarska alebo Rakúska, kde Slováci buď pracujú alebo sa rozhodli využiť možnosť kúpy lacnejších nehnuteľností. Spomínané niektoré banky síce umožňujú ako účel hypotéky predloženie nadobúdacieho dokladu na byt alebo rodinný dom mimo SR, takýto úver ale musí byť založený slovenskou nehnuteľnosťou určenou na bývanie.

Prečo je to tak?

Dôvodom, prečo banky neumožňujú založenie zahraničnej nehnuteľnosti, sú hlavne iné zákony, ale aj možné výkyvy v cenách nehnuteľností súvisiace aj s existenciou inej meny ako je euro (CZK, HUF). Najjednoduchším riešením v prípade záujmu o kúpu nehnuteľnosti v zahraničí je bezúčelová hypotéka. Niektoré banky vedia poskytnúť klientom úver bez dokladovania účelu za podmienok veľmi podobných ako pri účelovej hypotéke (úrok, splatnosť, LTV).

Cena hypotéky na zahraničnú nehnuteľnosť

Pokiaľ sa jedná o hypotéku na kúpu nehnuteľnosti mimo Slovenska so založením nehnuteľnosti na našom území, klienta tento typ úveru nestojí o nič viac ako keby kupoval nehnuteľnosť u nás. Takisto úroková sadzba i bankové poplatky hypotéky na kúpu nehnuteľnosti v Rakúsku alebo Česku s jej založením v daných krajinách sú rovnaké ako na ostatných hypotékach. S iným typom poplatkov sa ale spája nadobudnutie, zriadenie záložného práva, ocenenie, notárske poplatky a obdobné úkony mimo našej krajiny. Napríklad pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku kupujúceho vyjdú všetky spomínané poplatky aj na 10 až 15% z kúpnej ceny bytu alebo domu. Preto úver na kúpu nehnuteľnosti mimo Slovenska môže byť výrazne drahší ako u nás hlavne kvôli súvisiacim poplatkom.

Ak sa pohrávate s myšlienkou kúpy nehnuteľnosti mimo územia Slovenska, odporúčame vám vopred si zistiť všetky podmienky a možnosti financovania formou hypotéky. Aj keď sú vaše možnosti značne obmedzené, predsa len dá sa nájsť riešenie, ako na to.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: Farah, burst.shopify.com