Ako odhaliť telepodvodníka? Opýtajte sa ho tieto otázky

13.09.2023 (09:30)
Podvodné praktiky, ktoré majú za cieľ vylákať od ľudí peniaze na základe manipulatívnych telefonátov, e-mailov či textových správ, neutíchajú. Podvodníci využívajú rafinované taktiky, moment prekvapenia a bizarné príbehy. Poradíme, ako ich čo najrýchlejšie odhaliť.
Podvodné textové správy, ktoré sa objavujú v poslednom čase, vytvárajú predovšetkým dojem, že sú zasielané doručovateľskými spoločnosťami. „Správa najprv informuje, že spoločnosť nemohla doručiť očakávaný balíček – nezastihla adresáta, bola uvedená neplatná adresa alebo bola zásielka zo zahraničia pozastavená kvôli nezaplatenému colnému poplatku a ďalej vyzýva na otvorenie vloženého odkazu za účelom žiadosti o náhradné doručenie. Po rozkliknutí odkazu stránka nabáda spotrebiteľov na zadanie platobných údajov, čím sa spotrebiteľa snaží pripraviť o jeho peniaze na bankovom účte,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest a dopĺňa: „Podobne podvodníci postupujú aj pri rozosielaní e-mailov. Tu sú navyše informácie doplnené o logo či grafiku dotknutej doručovateľskej služby, čo správe dodáva dôveryhodnosť a spotrebiteľa môže ľahko zmiasť.“

Podvodné telefonáty
Volajúci telepodvodníci často vystupujú ako banka a snažia sa príjemcu hovoru uviesť do omylu, že prišlo ku krádeži jeho platobných údajov alebo k zablokovaniu jeho účtu. Cieľom podvodníkov je opäť vylákanie skutočných bankových údajov alebo čísla platobnej karty. „Podvodníci sa spoliehajú na moment prekvapenia a snažia sa vyvolať obavu zo straty finančných prostriedkov. Bohužiaľ, ľudia v strachu zo straty peňazí často podľahnú a povedia informácie, ktoré si za normálnych okolností starostlivo strážia,“ upozorňuje Hekšová.Praktiky podvodných telefonistov však často zahŕňajú aj na prvý pohľad bizarné scenáre. V Česku bol zaznamenaný prípad, kedy telefonista presviedčal volaného, aby na overenie identity urýchlene zakúpil voucher na nákup tovaru a obratom oznámil kódy, ktoré sú na voucheri uvedené. Takéto konanie má však opäť jediný cieľ – obohatiť sa na úkor volaného. Je možné, že s týmto typom podvodu sa môžu stretnúť aj Slováci, preto by ste mali byť opatrní.
- Podvody pri nákupoch na online bazároch nahláste banke aj polícii
- Nenaleťte podvodníkom s láskou
- Môže podvodník ukradnutú identitu využiť na vstup do kasína alebo na online hazard?
- Phishing, pharming, vishing, spoofing, trashing, quishing - vysvetlenie a príklady
Ako sa ubrániť podvodným správam, mailom a telefonátom?
Aj keď sa snaží podvodník vyvinúť časový nátlak, nebojte sa pýtať! S veľkou pravdepodobnosťou, odpovede nebudú uspokojivé.- Kto vás kontaktuje?
- Existuje dôvod, prečo vás kontaktuje?
- Prevezmite iniciatívu, pýtajte sa.
- Dávajte si pozor na nezrovnalosti v oznamovaných informáciách.
- Skôr, ako zavoláte späť na zmeškaný hovor, skúste číslo vyhľadať pomocou internetového vyhľadávača.
- Informujte úrady či políciu.
Zdroj: dTest, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com
Tweet