Ako si vybrať vhodný účet v banke

Autor: Mário Skyba
11.01.2016 (14:00)

Pri výbere účtu nesledujte len jeho cenu, ale aj obsah a možnosti ušetriť na poplatkoch.

Pred otvorením účtu v banke si  spíšte, čo všetko od banky budete potrebovať.  A až potom si urobte prieskum trhu a hľadajte najvhodnejší balík, ktorý vám bude sedieť na mieru. Neplaťte zbytočne za služby, ktoré nepotrebujete a pýtajte sa na zľavy z ceny konta. Platí pravidlo, že čím je banka pri tvorbe balíka flexibilnejšia, tým lepšie pre vás.

Za aktivitu dostanete účet so zľavou

V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť, či chcete iba bežný účet alebo radšej balíček služieb k účtu. Balíky služieb sú drahšie ako bežný účet, ale v konečnom dôsledku na nich môžete ušetriť.  Ceny balíkov sa v bankách pohybujú od 0 do 15 eur. Prehľad cien balíkov si môžete pozrieť tu. Online banky majú bežné účty zvyčajne bez poplatkov a priplatíte si len za rozšírené balíky služieb ako napríklad Účet Plus v Zuno bank, ktorý stojí 2,80 eura.

Aj kamenné banky ponúkajú účet zadarmo, ale zvyčajne formou 100% zľavy z poplatku – a pre tú musíte splniť niekoľko podmienok. Chcú, aby ste účet aktívne využívali, čo znamená, že musíte mať niekoľko trvalých príkazov, SEPA inkás, či platiť často platobnou kartou. Niektoré banky za lacnejší účet vyžadujú mať aj depozitné produkty či aktívne využívanie online služieb.

POZRITE SI NAŠE ODBORNÉ PORADENSTVO


Základný bankový produkt

Podľa novely zákona o platobných službách z konca minulého roka musia banky od 1. januára tohto roka ponúkať aj základný účet pre ľudí s príjmom pod 400 eur a to bez poplatkov. Pre tých, ktorí zarábajú nad túto hranicu, bude základný balík  za 3 eurá.

Bežný účet

Pri účte bez balíka služieb môžete v konečnom dôsledku zaplatiť mesačne viac, pretože sú pri ňom spoplatnené skoro všetky operácie, ktoré urobíte navyše - ako napríklad viac výberov z bankomatu, či viac trvalých príkazov.

Pri výbere účtu sa pýtajte aj na zľavy, ktoré sa viažu na váš vek. Viaceré banky vám dajú účet bez poplatkov alebo lacnejšie, ak ste študent, či zakladáte účet pre svoje maloleté dieťa. Dôchodcovia majú tiež v bankách pri penzijných účtoch zľavy.

Neprehliadnite    

Sledujete sieť bankomatov a pobočiek

Pri výbere účtu si všímajte aj bankomatovú sieť a poplatky za výber z bankomatov. Ak budete hotovosť vyberať najmä z bankomatu a vaša banka ich nemá veľa, za výbery z cudzej banky budete platiť viac. Kým poplatky za výber z bankomatu vlastnej banky sa pohybujú od nuly po niekoľko centov, z cudzej banky zaplatíte za výber aj niekoľko eur.

Pre niekoho môže byť dôležitá aj dostupnosť pobočky banky v okolí práce či bydliska. Kým online banky majú pobočiek málo, veľké banky ako Slovenská sporiteľňa či VÚB banka ich majú veľa.

Karty a internetbanking

Zistite si tiež, aké karty banka ponúka k bežnému účtu či balíku služieb. Jedna karta je už bežnou súčasťou účtu, ale ak by ste chceli kariet viac, priplatíte si. Ak chcete kartu používať na platby cez internet alebo v zahraničí, mala by byť embosovaná a mať na sebe logá medzinárodných platobných firiem ako MasterCard či Visa a na zadnej strane bezpečnostné CVC kódy. S bežnou platobnou kartou môžete mať pri platení na internete aj za hranicami problémy. Banky tiež ponúkajú bezkontaktné karty. Ak ste prívržencom rýchleho platenia, mali by ste si ju k účtu vypýtať.

Ak sa chystáte v banke využívať internetbanking,  pýtajte sa na jeho prehľadnosť, funkcie a bezpečnosť. Dnes sú už pracovníci banky školení aj na to, aby vám priamo na pobočke ukázali, ako online banking funguje. To isté platí aj pri mobilných aplikáciách.

Kreditka či povolené prečerpanie

Napokon si zistite, či vám banka k účtu vie poskytnúť povolené prečerpanie a kreditnú kartu a za akých podmienok. Niektoré banky prečerpanie dávajú k účtu automaticky, iné čakajú dlhšiu dobu a podľa vášho príjmu vás pustia do mínusu. Kreditku v banke dostanete zvyčajne až po nejakom čase (niekoľko mesiacov), keď si banka overí vaše prichádzajúce platby a posúdi úverovú bonitu. Ak nie ste dobrý hospodár alebo neviete šetriť, radšej si tieto úverové nástroje k účtu neberte. Úroky na nich sú totiž veľmi vysoké - šplhajú sa až k 20%. Neplaťte za niečo, čo nepotrebujete.

Ako postupovať pri výbere účtu

  • Spíšte si, čo by ste pri účte v banke potrebovali a čo nie
  • Neplaťte za niečo, čo nepotrebujete
  • Pri výbere účtu sa pýtajte na zľavy z poplatkov
  • Pýtajte sa, aké podmienky banka za zľavy vyžaduje
  • Všímajte si bankomatovú a pobočkovú sieť
  • Zistite si, aké karty banka ponúka k bežnému účtu
  • Zistite, či vám banka k účtu vie poskytnúť povolené prečerpanie a kreditku a za akých podmienok
  • Pri internetbankingu a mobilbankingu  si všímajte, či je prehľadný a bezpečný


Foto: redakcia