Akú hodnotu má deň k dobru získaný v priestupnom roku?

Autor: Tomáš Boháček
27.02.2024 (15:00)

Šanca, že sa narodíme 29. februára, je 1 ku 1 461. Takmer každé štyri roky však dostaneme šancu využiť 24 hodín navyše, pretože náš gregoriánsky kalendárny rok nemá dokonale 365 dní. Obeh zeme okolo Slnka trvá 365 dní plus šesť hodín. Účelom 29. februára je preto udržať náš kalendár v súlade so skutočným časom obehu Zeme okolo Slnka a striedaním ročných období. Čo to však znamená pre našu ekonomiku a akú hodnotu jej to prináša?

Aký vplyv má priestupný rok na našu mzdu?

Krátka odpoveď znie, že nie veľký... O tom, či platení zamestnanci v tento deň pracujú „zadarmo“, sa vedú rozsiahle diskusie. Ale predtým, ako sa protestne pripojíte do „klubu nepracujúcich v priestupný deň“ pozrime sa na pár štatistík a výpočtov.

Ak započítame deň navyše, rok 2024 bude (ako každý priestupný) o 0,27 % dlhší ako bežný rok. Typický zamestnanec je odmeňovaný v priemere za odpracovanie 261 dní v riadnom roku. V priestupnom roku sa priemer zvyšuje na 262 dní. Pre zamestnanca, ktorý zarába úroveň priemernej ročnej mzdy na Slovensku, teda za minulý rok približne 16 600 EUR ročne, sa tento príjem premieta do dennej mzdy na úrovni 63,60 EUR, resp. 63,36 EUR v priestupnom roku. Náš zárobok je teda iba o 24 euro-centov nižší. Takže, ak žijete v presvedčení, že 29. februára svojmu zamestnávateľovi poskytujete osem hodín „nevoľníctva“, v dnešných cenách ste prišli približne o dva rožky. Samozrejme, všetko to závisí od výšky mzdy, alebo aj od druhu a typu vyplácaného ohodnotenia - ak ste hodinový robotník, gratulujeme! Práve ste tento rok dostali na výplatnej páske trochu peňazí navyše.

Kto vie najviac získať na priestupnom roku?

Z ekonomického pohľadu, dokážu z dňa navyše získať tí, pre ktorých je efektívna hodnota priamo úmerná trvaniu času. Víťazmi sú tak poskytovatelia služieb a pracovníci za časovú taxu, zvlášť ak pripadne priestupný deň na pracovný. Vymenovať možno rôzne profesie, ako napríklad murári, inštalatéri, opatrovatelia, lektori, taxi vodiči i freelanceri a mnohí ďalší. Títo pôsobia najčastejšie ako živnostníci a tak si zarobia v priestupnom roku o jeden deň mzdy navyše za odpracovaný čas, čím sa zvýši ich celkový ročný príjem (ale aj daňovo-odvodová povinnosť). Ďalším príkladom sú advokáti, notári, či zubári ktorí si obvykle účtujú hodinovú sadzbu za svoje služby. V priestupnom roku tak odpracujú o jeden deň navyše a zarobia tak viac. Hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia si účtujú poplatky za noc, teda v priestupnom roku získajú o jeden deň v roku príjmov z poskytnutých služieb viac. Dopravné a prepravné spoločnosti vedia poskytovať svoje služby o deň dlhšie v roku, čím sa logicky zvyšujú aj ich zárobky.

Akú čistú hodnotu dokáže naša ekonomika získať z pracovného dňa 29.2.2024?

Na túto otázku je možné odpovedať skôr v teoretickej rovine, keďže nezarobia všetci a do výpočtu vstupujú aj náklady na prácu o deň dlhšie. Ideálnu kombináciou pre vyťaženie maxima z dňa navyše majú firmy/jednotlivci s fixnými mzdovými nákladmi a variabilnými príjmami. Konečný efekt možno vyčísliť z údajov rastu HDP upraveného o sezónny efekt februára za určité časové obdobie – povedzme posledných 7 rokov, čo je priemerná dĺžka ekonomického cyklu. Ak by sme vylúčili obdobia vysokej fluktuácie údajov v dvoch rokoch (Covid rok s prudkým prepadom rastu a rok obnovy, alebo tzv. „znovuotvorenia“ ekonomiky), dopracovali by sme sa k priemernej úrovni rastu HDP na jeden februárový kalendárny deň na úrovni 0,02 %, čo v nominálnej hodnote predstavuje 21,78 mil. EUR. Inými slovami, každý pracujúci človek na Slovensku v tento deň „navyše“ vytvorí v priemere hodnotu za 8,71 EUR. Samozrejme, tento výpočet nezahŕňa zmenu v produktivite práce, ale pre predstavu postačuje a nie je ďaleko od pravdy.

Ako sme ovplyvnení dňom navyše a ani o tom nevieme?

Získať nadhodnotu, alebo určitú výhodu môžeme aj nepriamym spôsobom. Ktokoľvek z nás s mesačnou permanentkou, alebo preukazom verejnej dopravy, získajú „bezplatný“ deň používania. Ak navštevuje fitness, dostaneme deň navyše na spálenie nejakých kalórií. Nevýhody dňa navyše zahŕňajú dodatočné náklady na spotrebu paliva, energií, ale aj jedla (ak to považujeme za nevýhodu!). Na druhej strane, môžete deň k dobru venovať aj na dobrý skutok, či už pre svoje okolie, alebo neznámych ľudí a urobiť tak svet o málo krajším. Nech už svoj priestupný deň strávite akokoľvek, využite svoj bonus 24 hodín podľa svojich predstáv. Ak to nestihne, ďalšiu šancu budete mať opäť v roku 2028.
 
Zdroj: 365.bank, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com