Bankám na Slovensku klesajú v tomto roku príjmy z poplatkov
14.05.2014 (17:30)
Banky na Slovensku zaznamenali v prvom štvrťroku zisky, i keď tie iba mierne. Banky naďalej veľa požičiavali a úrokové výnosy im stúpali. Na poplatkoch však zarobili menej.
Banky na Slovensku začali zverejňovať svoje hospodárske výsledky za prvý štvrťrok tohto roka. Niektorým veľkým bankám sa opäť darilo a mierne zvýšili zisky. Na druhej strane iným zisk mierne klesol.
Bankám stúpali úrokové príjmy a klesali náklady na požičiavanie si. Finančné domy hlásili aj zvýšené príjmy z viac poskytnutých hypoték a spotrebných úverov. Aj vklady klientov v bankách stúpali.
Na druhej strane bankám opäť skresal zisk vysoký bankový odvod a niektoré menej zarábali aj na poplatkoch.
Národná banka Slovenska (NBS) zverejnila na konci apríla, že bankový sektor dosiahol na Slovensku za prvý štvrťrok tohto roka čistý zisk 140,11 mil. eur, čo je nárast o 9,2 % oproti rovnakému kvartálu v minulom roku.
Banky zarábali najmä na čistých úrokových výnosoch. Tie vďaka rastu úverov obyvateľstvu medziročne stúpli o 6,2 % na 460,75 mil. eur. Naopak, zisk z poplatkov a provízií ku koncu tretieho mesiaca mierne klesol, a to o 0,9 % na 113,68 mil. eur.
Podľa Slovenskej bankovej asociácie v medziročnom porovnaní objem úverov obyvateľstvu vzrástol o 9,9 %, ale objem novoposkytnutých úverov na bývanie za prvý kvartál narástol až o 33 %.
- VÚB banka hlási vyšší zisk ku koncu marca
- ČSOB v prvom štvrťroku mierne klesol zisk
- Skupina Slovenskej sporiteľne zaznamenala nárast zisku
- Banky na Slovensku mali v roku 2013 miliónové zisky
VÚB a Sporiteľňa hlásia mierny nárast zisku
VÚB banka dosiahla v prvom kvartáli čistý zisk 36,7 mil. eur, čo bol nárast o 5,2 % oproti rovnakému obdobiu v roku 2013. Banka hlásila nárast čistých úrokových výnosov (o 4,0%), najmä vďaka nižším nákladom na financovanie o 6,3 %. Táto druhá najväčšia banka na poskytla od januára do marca viac hypotekárnych aj spotrebných úverov ako v minulom roku. Objem vkladov od klientov v banke vzrástol o 6,2 %
Slovenskej sporiteľni od januára do marca mierne narástol zisk o 2,6 % na 43,2 mil. eur. Banka lepšie výsledky zdôvodnila najmä vyšším objemov poskytnutých úverov a aj vklady jej rástli napriek nízkym úrokom
Najväčšia banka na Slovensku zarobila mierne viac na úrokových výnosoch, ktoré vzrástli o 2,5 % na 111,19 mil. eur Čistý príjem z poplatkov a provízií banke vzrástol o 2,7% na 29,9 mil. eur.
** údaj len za samostatnú banku
Malý pokles zisku v ČSOB aj v Tatra banke
ČSOB dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk 14,98 mil. eur, čo je pokles o 6,6 % medziročne. Banke sa darila najmä v zvyšovaní objemu úverov, ktoré vzrástli o 5%. Jej čisté úrokové výnosy sa zvýšili o 8,0 % a výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 3,8 %.
Tatra banke sa tiež v prvom kvartáli nedarilo najlepšie. Jej zisk medziročne mierne klesol o 1,8% na úroveň 23,4 mil. eur. Banka však hlásila mierne vyššie výnosy z úrokov (o 7,6 %) a aj zisk z poplatkov a provízii vzrástol o 2 %. Podľa banky jej zisk skresali vyššie bankové odvody.
Zisk klesol od januára do marca aj Poštovej banke o 3,3 % na 18,9 mil. eur. Príčina bola hlavne v prepade zisk z poplatkov a provízií, ktorý poklesol o 52,8 % na 547 tis. eur. Na druhej strane čisté úrokové výnosy vzrástli o 3 % na 47,9 mil. eur.
Privatbanka dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk 905 tis. eur, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška pokles o 6,5 %. Banke síce vzrástli čisté úrokové výnosy o 14,5 %, ale príjmy z poplatkov a provízií jej spadli o 10,7 %.
OTP banke klesol zisk výraznejšie
OTP Banke Slovensko od januára do marca klesol čistý príjem o 14,1 % dosiahla zisk 237 tis. Tejto dcére maďarskej banky síce rástli príjmy z úrokov aj z poplatkov, ale príjmov z poplatkov a provízií sa jej znížili. Navyše banka mala vyššie prevádzkové náklady kvôli bankovému odvodu. Zisk skresalo aj zohľadnenie strát z rizikových úverov.
Spojená UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia dosiahla v prvom kvartáli tohto roka zisk na úrovni 993 mil. českých korún. Jej čistý výnos z úrokov bol 2,419 mld. českých korún a čisté výnosy z poplatkov a provízií dosiahli 800 mil. českých korún. Porovnávať jej výsledky s minulým rokom sa nedá, lebo banka v minulom roku sfúzovala svoje dve dcéry v Česku a na Slovensku.
Ostatné banky ešte výsledky za prvý kvartál neoznámili.
Foto: BANKY.sk
Tweet






