Bankám na Slovensku ku koncu júla vzrástol zisk
Banky na Slovensku majú pozitívne hospodárske výsledky aj po siedmich mesiacoch tohto roka.
Bankový sektor na Slovensku dosiahol od začiatku januára do konca júla čistý zisk 345,6 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa štatistiky Národnej banky Slovenska nárast o 7,4 %. Dôvodom boli podľa vyjadrení Slovenskej bankovej asociácie priaznivé výnosy z obchodovania u niektorých bánk.
Ziskovosť sektora stúpa už niekoľko mesiacov po sebe. Predtým vyše roka klesala, a to od januára 2012 do konca marca 2013. Hlavný zdroj príjmov bánk, čisté úrokové výnosy, 13 mesiacov po sebe predtým klesali. No v júli sa trend otočil, keď vzrástli o miernych 0,7 % na 1,028 mld. eur.
V minulom roku evidoval bankový sektor zisk 499,5 mil. eur pri medziročnom znížení o 25,3 %. Hlavným dôvodom poklesu bolo na jednej strane zavedenie osobitného a mimoriadneho bankového odvodu, na druhej strane nárast nákladov na kreditné riziko v portfóliu úverov a poskytnutých záruk. Na banky nepriaznivo vplýval podľa centrálnej banky aj pokračujúci pokles úrokových marží.

Banky v 1. polroku zarobili menej na úrokoch, ale viac na poplatkoch
Bankám klesajú zisky aj v tomto roku
Polročný zisk bankového sektora mierne stúpol
Zisk stúpal aj v prvom polroku
Podľa júlových údajov Národnej banky Slovenska v prvom polroku čistý zisk bankového sektora vzrástol medziročne o 5,1 % na 288 mil. eur. Dôvod na prílišný optimizmus však banky nemajú.
„Dôvodom rastu boli priaznivé výnosy z obchodovania u niektorých bánk s medziročným nárastom v sektore o 40 mil. eur. Bez započítania týchto výnosov by zisk klesol o zhruba 10 %,“ tvrdila vtedy Slovenská banková asociácia.
Zisky bánk stúpali najmä v druhom štvrťroku tohto roka. „Hlavný zdroj príjmov bánk, čisté úrokové výnosy, už 13 mesiacov po sebe medziročne klesajú. Na druhej strane čisté výnosy z poplatkov naopak stúpli ku koncu júna o 3,4 % na 239 mil. eur.
Zdroj: SITA, Foto: BANKY.sk
Tweet
