Bankový sektor si napráva svoju pošramotenú povesť
22.3.2018Bol práve horúci deň, keď 14. septembra 2008 v New Yorku oznámila bankrot americká banka Lehman Brothers. Tento neskorý letný deň znamenal koniec vnímania bankovníctva, ako sme ho poznali, a spustil globálnu finančnú krízu, ktorá mnohých položila na kolená.
Tento osudný deň navždy zmenil vnímanie bánk zo strany investorov. Kým dovtedy sme ich videli ako kredibilné inštitúcie schopné dodávať likviditu podnikom a jednotlivcom, potom to boli skôr chamtivé supy pripravené vrhnúť sa bez rozpakov aj na peniaze daňových poplatníkov, ak išlo o ich záchranu.
Pri pohľade na index Bloomberg Barclays Global Aggregate Financial Yield to Worst môžeme vidieť, že výnosy dlhopisov bánk sa v kríze v roku 2008 dostali až nad osem percent. Neskôr postupne klesali, až sa v súčasnosti dostali na úrovne ešte nižšie ako pred krízou. No dnešný objem obchodov s bankovými dlhopismi je citeľne nižší, ako pred krízou. Kladiem si preto otázku: Oplatí sa dnes investovať do dlhopisov firiem finančného sektora?
Porovnávať banky pred a po kríze je ako miešať hrušky s jablkami
V skutočnosti je porovnávanie bánk pred a po kríze trochu zavádzajúce. Je to ako porovnávať hrušky s jablkami. Od septembra 2008 bolo totiž s cieľom posilniť finančný systém zavedené množstvo regulácií a prísnych nariadení. Zámerom nebolo len odradiť účastníkov trhu od nevhodného správania, ale aj ich motivovať k realizovaniu reforiem a k zvyšovaniu vlastného kapitálu.Banky sa preto stali odolnejšie voči prípadným stratám. Zároveň sa sprísnila kontrola, ktorá ich má, hoci za cenu vyšších nákladov, ochrániť pred problematickými operáciami.
-
Aké možnosti investovania vám ponúkajú v banke?
-
Investičná poradňa- pýtajte sa odborníka
-
Všetko čo vás môže zaujímať o investovaní
Finančné inštitúcie môžeme rozdeliť do piatich kategórií: retailové banky, investičné banky, bezpečné prístavy, rozvíjajúce sa inštitúcie a banky periférie. Toto delenie sa odvíja od trhu, ktorý daná banka obsluhuje. Riziko jednotlivých inštitúcií závisí od zdravia účtovnej bilancie danej banky a od systémovej podpory, ktorú môže, alebo nemôže dostať od danej vlády.
Deregulácia pomôže americkým bankám
Tento rok sa ukazuje byť veľmi prajný najmä pre americký bankový sektor. Vyššie úrokové sadzby v USA totiž zvýšia aj ziskové marže amerických bánk. Navyše odvetviu určite prospeje daňová reforma a témou je aj deregulácia, ku ktorej postupne dochádza, a ktorá by mala znížiť kapitálové nároky na banky.Najviac z toho budú ťažiť malé a stredné inštitúcie, ktorým uvoľnenie pravidiel rozviaže ruky pri požičiavaní. Ide napríklad o takzvané Volckerovo pravidlo, ktoré im robí pri úverovom biznise veľké problémy.
-
Pádov akcií bude viac. No nebojte sa toho
-
Nakupujem bublinu, držím bublinu, no nie je to bublina. Čo je to?
-
Akciové trhy spadli. Čo to spôsobilo?
-
Realitná bublina sa nafukuje aj vo viacerých európskych krajinách
autor: Althea Spinozzi, analytička Saxo Bank
zdroj: Saxo Bank