Bezpečnosť internetbankingu závisí aj od vás

Autor: redakcia Banky.sk
17.08.2015 (09:30)

Napriek tomu, že banky venujú bezpečnosti svojich systémov nemalé úsilie, môžete o svoje peniaze prísť vlastnou nedbalosťou. Poradíme vám, ako chrániť svoje peniaze pred internetovými pirátmi.1.  HESLO a PIN

Vedeli ste, že existujú softvéry na prelomenie jednoduchých hesiel?

V prvom rade by ste mali používať silné a komplexné heslo, aby nebolo ľahko uhádnuteľné alebo odpozorovateľné inou osobou.

Pri tvorbe hesla je dôležité v prvom rade dbať na slová alebo číslice, ktoré vyberáte. Určite nepoužívajte pomenovania, ktoré sú k vašej osobe ľahko priraditeľné. Zvoľte si kombináciu čísel, veľkých a malých písmen, ale určite nie v podobe napríklad banka123 alebo Peter999.  To, aké silné je vaše heslo si  môžete otestovať špeciálnymi nástrojmi, napríklad "password metrom".

Pozor: najkomplikovanejšie heslo, ktoré si neviete zapamätať, nie je bezpečné. 

Na PIN kód nevyužívajte "obľúbenú" kombináciu 1111 alebo 0000. Dokonca ani dátum vášho narodenia ako PIN nie je bezpečný.

Odporucame

2. ANITIVÍRUSOVÝ PROGRAM

Ďalej by ste si mali zabezpečiť kvalitný antivírusový program, ktorý budete pravidelne aktualizovať. Túto investíciu netreba podceňovať, lebo internetoví piráti či vírusy nikdy nespia a môžu si vyhliadnuť práve váš počítač na neočakávaný útok.

Počítač bez antivírového programu je čistý hazard. Počítačový vírus môže zhromažďovať osobné informácie, ako čísla bankových účtov, prihlasovacie údaje k nim, e-maily a následne ich posiela autorovi vírusu, najčastejšie za účelom zisku.

Sberbank v spolupráci s ESSETom ponúka online scanner, ktorým si môžete svoj počítač jednorazovo skontrolovať i keď nie ste klientom tejto banky.


3. VEREJNÉ WIFI SIETE a VEREJNÉ POČÍTAČE

Bankoví odborníci tiež neodporúčajú používať online banking v neoverenej verejnej WiFi sieti napríklad v internetovej kaviarni či v obchodnom dome. Možnosť, že sa do nej niekto nepovolaný nabúra a ukradne vám heslo či PIN je väčšia ako doma.

Ako sa brániť internetovým pirátom
  • Zabezpečte si svoj domáci počítač ťažkým heslom
  • Kúpte si kvalitný antivírusový program a pravidelne si ho aktualizujte
  • Nepoužívajte online banking v neoverenej verejnej WiFi sieti
  • Po použití online bankingu z verejných miest, sa musíte vždy po ukončení práce odhlásiť
  • Zavrite si prehliadač alebo ho reštartujte, ak chcete v prehliadaní webu pokračovať
  • Neposielajte nikomu mailom svoje heslá k internetbankingu
  • Neprezrádzajte svoje prístupové údaje nikomu cez telefón
Navyše pri práci na cudzom "kaviarenskom" počítači môže dôjsť k úniku informácií, napríklad skrytým vírusom, ktorý dokáže odchytávať stlačené klávesy. Preto bankoví špecialisti radia nikdy na cudzích počítačoch nezadávajte čísla platobných kariet, alebo prihlasovacie údaje do internet bankingu.

4.  OPATRNOSŤ, PHISHING A PHARMING

Svoje prihlasovacie údaje nikomu neprezrádzajte. Darmo budete mať neprelomiteľné heslo, keď ho sami prezradíte či cudzím osobám alebo rodinným príslušníkom. Nepíšte si prihlasovacie údaje na žiadne papieriky, ani si ich neukladajte do telefónu pod názvom banky. 

Nereagujte na podvodné maily, ktoré sa od vás snažia vylákať vaše heslo a PIN pod akoukoľvek zámienkou. Buďte si istý, že takéto maily neposiela ŽIADNA banka. Pokiaľ takýto mail dostanete, nereagujte naňho a neklikajte na žiadne linky, ktoré sú v ňom uvedené. Prepošlite ho radšej vašej banke. Potom ho vymažte.  Pokiaľ ste na takýto mail reagovali, snažte sa čo najskôr zablokovať svoj internetbanking a požiadať klientske centrum o vydanie nových prihlasovacích údajov. Pokiaľ sa na klientske centrum neviete dovolať, prístup do internetbankingu sa dá zablokovať aj opakovaným zadaním nesprávneho hesla.

O podvodných mailoch sme už písali, tu si pozrite ukážky ako vyzerajú.

Pharming využíva špeciálne počítačové programy, ktoré vás pri prihlasovaní do internetbankingu presmerujú na stránky, ktoré vyzerajú ako stránky vašej banky, ale v skutočnosti sú iba ich napodobeninou. A vy v dobrej viere zadáte svoje prihlasovacie údaje....

Otestujte si v krátkom teste, svoje vedomosti o bezpečnom používaní internetbankingu.Foto: redakcia