Cestní dopravcovia nebudú musieť doma zaevidovať prenajaté vozidlá z iných štátov EÚ

20.03.2024 (18:20)

Dopravné spoločnosti so sídlom na Slovensku budú môcť disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie. A to bez potreby ich evidencie aj doma.

Umožňuje to návrh novely zákona o cestnej doprave, ktorý v stredu schválila vláda, po schválení aj v parlamente má nadobudnúť účinnosť 1. júla tohto roka. Zmeny sa týkajú aj odborného dozoru a kontroly a zároveň aj oblasti taxislužby.

Cieľom je podľa Ministerstva dopravy SR prevzatie smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie zo 6. apríla 2022 o používaní vozidiel prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru. Ministerstvo dopravy začalo s prípravou tejto úpravy ešte v roku 2022, Národná rada SR po prerokovaní vládneho návrhu zákona v prvom čítaní rozhodla vlani v marci, že nebude pokračovať v rokovaní o tomto návrhu. Z tohto dôvodu ministerstvo dopravy začalo nový legislatívny proces k spomínanej novele koncom minulého roka.

Vláda schválila aj návrh novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon). Zámerom je od júla 2024 rozšíriť dozornú, resp. kontrolnú právomoc ministerstva dopravy ako ústredného orgánu štátnej správy pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie na cestách I. až III. triedy a miestnych cestách. Mali by sa tak podľa návrhu eliminovať nežiaduce prvky na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Súčasná právna úprava podľa rezortu dopravy mu neposkytuje náležité kompetencie v prípadoch, ak nežiaducimi opatreniami orgánov miestnej štátnej správy či obcí príde k ohrozeniu verejného záujmu na zabezpečení plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky.

Návrh novely zákona o námornej plavbe, ktorý vláda tiež odobrila, spresňuje ustanovenie týkajúce sa ministerstva dopravy ako orgánu dohľadu nad vybavením námorných lodí, ktoré sú určenými výrobkami a majú spĺňať požiadavky podľa nariadenia vlády. Medzinárodná námorná organizácia v júni 2017 zmenila Medzinárodný dohovor o bezpečnosti ľudského života na mori a upravila požiadavky na stabilitu osobných lodí v poškodenom stave. Tie sa uplatňujú aj na osobné lode ro-ro. Európska únia v máji 2023 aktualizovala technické požiadavky na osobné lode, pokiaľ ide o začlenenie požiadaviek na zlepšenú stabilitu a zosúladenie smernice s požiadavkami na stabilitu vymedzenými Medzinárodnou námornou organizáciou. Táto novela by mala byť účinná 5. decembra 2024.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák