Detské účty v bankách sú často zadarmo

Autor: Andrej Dorič
22.01.2014 (09:00)

Detské účty sú pre banky zárukou budúcich klientov, preto ich často ponúkajú zadarmo alebo so zľavami. Banky.sk sa pozreli nato, aké výhody banky ponúkajú na detských účtoch.

Detské účty s rôznymi názvami ponúka sedem bánk na Slovensku. Sú charakteristické tým, že ich môže založiť iba rodič často k svojmu účtu, zvyčajne sa neplatí za ich vedenie, majú platobné karty s detskými motívmi a rodič má kontrolu nad výdavkami dieťaťa. Nevýhodou týchto účtov je, že sú nízko úročené a majú v sebe obmedzené transakcie a sú tam vekové limity.

Výhody a obmedzenia

Banky dovolia detské účty zakladať deťom v podstate od narodenia a zvyčajne do 15 roku. Potom sa menia na študentské účty.

Účet je vedený na meno dieťaťa už od narodenia, samostatne hospodáriť s ním však môžu až od 10 rokov a to prostredníctvom elektronickej platobnej karty Maestro,“ informuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňaUniCredit Bank. 

Dieťa si môže dobíjať aj kredity na mobilnom telefóne, ale má nastavený na karte obmedzený mesačný limit, ktorý sa dáva až na karty od 15 rokov. Limit na platobnej karte určuje rodič.

V tejto banke má dieťa k svojmu účtu pasívny prístup cez online banking. „To znamená, že si môže pozerať stav na účte, kontrolovať históriu transakcií,“ dodáva Ďuďáková.

UniCredit bank ponúka v cene detského účtu spolu s platobnou kartou aj bezplatné výbery hotovosti z bankomatov všetky prijaté platby a vklady v hotovosti, ale len 1 výber hotovosti na pobočke banky. 

OTP banka pri READY kontách poskytuje odmenu vo výške 0,5% z objemu platieb kartou.

Neprehliadnite
ČSOB máte pri detskom balíku Sloník limitovaný počet výberov z bankomatu vlastnej banky na päťmesačne. Bežne tento detský účet stojí jedno euro, ale môžete ho mať zadarmo ak tam dieťaťu pošlete minimálne 10 eur mesačne alebo máte na účte zostatok 1000 eur mesačne.

Detský účet má aj Prima banka. Je zadarmo a má zaujímavý úrok až 3%, ale len do výšky vkladu 1000 eur. Nad túto sumu klesá na biednych 0.01% ročne. K účtu dostanete aj platobnú kartu a máte neobmedzené platby kartou aj výbery z bankomatov, čo je výhoda oproti konkurencii. 

Sberbank má tiež k účtu go14 neobmedzené platby kartou aj výbery z bankomatov a tiež ho ponúka bez poplatkov. Dieťa má iba pasívny prístup k internet bankingu.

Tatra banka ponúka detské konto bez poplatkov za vedenie. Dieťa môže bez poplatkov vyberať hotovosť z bankomatov tejto banky a mať elektronické vreckové, ktoré je bezpečnejšie ako hotovosť.

VÚB banka ponúka pre deti účet Start Junior tiež zadarmo. Nevýhodou je to, že máte k nemu len jeden vklad v hotovosti na pobočke a vyberať z bankomatu môžete zadarmo len dvakrát mesačne a aj to v VÚB bankomate. 

Prehľad detských účtov

 


Karty s detskými motívmi

K svojim READY kontám Otp banka vydáva karty Maestro Ready s detským motívom a s motívom pre mládež, podľa veku klienta. 

ČSOB vám k detskému balíku ponúka aj ďalšie svoje produkty pre deti ako platobnú kartu VISA ElectronBaby s detským vizuálom, sporiaci účet, úrazové poistenie či stavebné sporenie.

Tatra banka ponúka karty s peknými vizuálmi Batmana a Tweetyho. K VÚB detskému účtu dieťa získa platobnú kartu Visa Inspire. 

tweetyOTP ready karta


Detské účty sa oplatia ak chcete, aby sa vaše dieťa naučilo finančnej gramotnosti a zodpovednosti pri narábaní s peniazmi. Ak by mali slúžiť ako plnohodnotné účty vtedy výhodné nie sú, lebo majú obmedzenia na výbery z bankomatov či pri internet bankingu. Ako sporivé účty sa oplatia len v niektorých bankách ako je Prima banka

Foto: POISTOVNE.sk