Dispozičné právo k účtu a k vkladnej knižke

Autor: redakcia
20.12.2010 (09:00)

Disponovať s účtom inej osoby či zdedenou vkladnou knižkou nie je vždy jednoduché.

Banky.sk zisťovali medzi bankami, či má disponent účtu právo žiadať výpisy z účtu bez vedomia majiteľa.

U bánk je to rôzne. V Tatra banke disponentské oprávnenie umožňuje vykonávať všetky operácie, okrem zmeny zmlúv o bežnom účte. V UniCredit Bank však výpis z účtu môže prevziať disponent iba vted, ak má splnomocnenie od majiteľa.

Pri úmrti majiteľa účtu, ktorý vám zanechá vkladnú knižku, tiež nebudete môcť s peniazmi disponovať ihneď. Ako dlho môže proces trvať? Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank hovorí, že banka vyplatí zostatok z vkladnej knižky až oprávnenému dedičovi po predložení právoplatného rozhodnutia o dedičskom konaní. To však môže trvať celé mesiace, najmä ak je dedičov veľa a nevedia sa dohodnúť.

Ak už dedičské konanie prebehne alebo máte závet, že vkladná knižka patrí vám, to ešte neznamená, že zájdete do banky a peniaze si vyberiete. Ak vkladnú knižku v pozostalosti nájdete, k peniazom sa dostanete bez problémov. Ale ak sa knižka nenájde, musí dedič požiadať o umorovacie konanie, ktoré trvá 2 mesiace. „Ak sa do ukončenia umorovacieho konania vkladná knižka fyzicky nenájde, môže byť zostatok z vkladnej knižky po skončení umorovacieho konania vyplatený právoplatnému dedičovi,“ informuje Ďuďáková. Rovnaký proces vás čaká aj v Tatra banke.

Foto: kasico.sk