Domácnosti budú v priaznivejšej situácií, umožní to návrat maloobchodných tržieb aj celkovej spotreby do plusu

05.04.2024 (18:05)

ozitívny vývoj maloobchodných tržieb od začiatku roka je po minuloročnom výsledku podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša očakávaná a vítaná zmena.

Minulý rok boli domácnosti pre celkový pokles reálnych miezd v ťažkej situácií a museli pozorne zvažovať svoje nákupy. Vysoká miera inflácie a nízka miera úspor sa tak odrazili podľa Kočiša aj na celkovej spotrebe domácnosti.

V tomto roku rast februárových tržieb v maloobchode prekročil medziročne 5 %. Tržby rástli podľa Štatistického úradu SR najrýchlejšie za posledných 21 mesiacov. „Už v poslednom štvrťroku 2023 sme videli pozitívny obrat v reálnych mzdách a tento trend by mal pokračovať aj v tomto roku,“ myslí si Kočiš. Vďaka nižšej miere inflácie a stále pokračujúcemu rastu nominálnych miezd budú reálne mzdy tento rok podľa neho rásť na podobnej úrovni ako vo štvrtom kvartáli minulého roka. Rast podporí aj odolný trh práce a dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch.

Domácnosti sa tak ocitnú podľa Kočiša v priaznivejšej situácií, ktorá na celoročnej báze umožní návrat maloobchodných tržieb aj celkovej spotreby domácnosti do plusu. „Očakávame tiež, že domácnosti naďalej časť peňazí z rastúcich miezd použijú na doplnenie úspor, ktoré museli v minulom roku minúť, čo bude znižovať inflačné tlaky pochádzajúce z rastu miezd. Takýto vývoj sme pozorovali už na konci minulého roka, keď výrazne narástli bankové vklady domácností, ale spotreba domácnosti aj maloobchodné tržbe ešte ostali v zápore, pričom vklady rástli,“ pokračoval analytik.

Celkovú spotrebu v nasledujúcich mesiacoch môže postupne podporiť podľa Kočiša aj očakávané uvoľňovanie menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky. To by mohlo povzbudiť pozitívny sentiment v spotrebiteľskej dôvere, a teda aj v nákupnom správaní. Na druhej strane možno očakávať, že očakávané konsolidačné opatrenia, ktoré vláda prinesie v priebehu najbližších mesiacov, budú oživovanie spotreby do istej miery brzdiť, keďže sa v nejakej miere dotknú aj domácnosti.

Ako doplnil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, obnovená spotrebiteľská dôvera, ktorá sa pohybuje na popandemických maximách a ktorú nahor ťahajú predovšetkým obnovený rast reálnych miezd, ustupujúca inflácia a stále robustný trh práce, by mala vytvárať vhodné podmienky pre rast spotreby domácnosti i v nasledujúcich mesiacoch. „Spotreba domácnosti by preto mala byť v tomto roku jedným z hlavných motorov ekonomického rastu,“ dodal analytik.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia