Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť - reálny prípad

Autor: Viera Schleifová – hypotekárny špecialista Hypo Consulting s.r.o.
07.11.2019 (09:45)

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť je jedinečný druh hypotéky, ktorý už vopred dáva žiadateľovi istotu, že dostane hypotéku aj napriek tomu, že ešte nemá vybranú nehnuteľnosť, ktorú plánuje kúpiť.
 

Osobitosti a postup vybavenia „hypotéky naopak“

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť je výhodná v mnohých prípadoch. Jej vybavenie je veľmi jednoduché. Do banky je potrebné podať žiadosť spolu s dokladmi totožnosti, pričom ak je klient overiteľný v Sociálnej poisťovni, nie je potrebné dávať žiadne ďalšie dokumenty. Ak ide o podnikateľa, prikladá sa daňové priznanie a potvrdenie o nedoplatkoch voči daňovému úradu. Takto podanú žiadosť banka schváli a pripraví žiadateľovi o úver riadnu úverovú zmluvu.

Špecifikácia nehnuteľnosti pri „hypotéke naopak“

Pri špecifikácii nehnuteľnosti klient predloží už len kúpnu zmluvu a znalecký posudok. Ak bude mať nehnuteľnosť postačujúcu hodnotu, banka po splnení štandardných podmienok klientovi uvoľní peniaze zo schválenej hypotéky. V úverovej zmluve má totiž klient okrem výšky úveru, úrokovej sadzby, fixácie, uvedenú aj minimálnu hodnotu nehnuteľnosti, ktorá bude musieť byť na hypotéke založená. Klient môže využiť aj nižšiu sumu úveru, ako mu bola pôvodne schválená, vyššiu už ale nie. Ak mu bude postačovať aj nižšia suma, s ohľadom na LTV mu bude upravená aj minimálna hodnota zabezpečenia.

BannerHC-banky.sk
 

Výhody „hypotéky naopak“

Jednou z najväčších výhod tohto typu hypotéky je to, že klient má čas 6 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy, aby si našiel vhodnú nehnuteľnosť. Je to veľká výhoda pre klienta, pretože sa môže preukázať predávajúcemu alebo realitnej kancelárii, že už má predschválenú hypotéku a ak bude kupovaná nehnuteľnosť pre banku vhodná na založenie, nebude mať problémy pri vybavovaní samotnej hypotéky.
Okrem toho, že klient má istotu schválenej hypotéky už vopred, je tento typ úveru vhodný aj v takých situáciach, keď napríklad plánuje zmenu zamestnania a vie, že bude v čase riešenia hypotéky vo výpovednej alebo skúšobnej lehote v novej práci. Alebo keď je manželka tehotná a pár ešte nemá vybranú nehnuteľnosť. Môže sa totiž stať, že vysnívané bývanie si nájdu až v čase, kedy bude už klientka na materskej dovolenke a príjem manželov by v danej dobe už nebol pre schválenie hypotéky postačujúci. V čase špecifikácie nehnuteľnosti totiž banka príjem klientom, ktorí majú podpísanú zmluvu o hypotéke v predstihu, už neskúma.

Prípadová štúdia č.1 – Príbeh klientov s „hypotékou naopak“

Oslovil nás mladý manželský pár, ktorý si chcel kúpiť dom. Tento dom bol v tom čase na konci jeho výstavby a firma, ktorá ho stavala, potrebovala na kolaudáciu ešte asi 5 mesiacov. Obaja manželia mali veľmi dobré príjmy, no manželka už bola na začiatku tehotenstva. Na materskú dovolenku mala ísť o 6 mesiacov. Klienti sa ale nechceli spoliehať na riešenie hypotéky na poslednú chvíľu, pretože ak by sa stavebník s dokončením domu a kolaudáciou omeškal čo i len o pár týždňov, hypotéku by mladí manželia už nedostali, pretože príjem manžela a rodičovský príspevok manželky by už na dosť vysokú hypotéku, nepostačoval.

Klientom sme navrhli, že podáme do banky žiadosť o hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Banka im túto žiadosť schválila veľmi rýchlo a vzhľadom k ich vysokej bonite aj s veľmi dobrou úrokovou sadzbou. Pár dní na to mohli podpísať úverovú zmluvu a už len čakali na dokončenie domu. Medzitým sa mohli stavebnej firme preukázať schválenou hypotékou, takže všetky strany boli spokojné. Stavebník dom dokončil včas, takže bolo možné vypracovať znalecký posudok, predložiť ho spolu s kúpnou zmluvou do banky a pár týždňov pred narodením dieťaťa sa mladí manželia mohli tešiť zo svojho nového bývania.

Prípadová štúdia č.2 – Príbeh klienta s „hypotékou naopak“

Pred časom našu spoločnosť oslovil mladý muž, ktorý plánoval kúpu bytu. Aby vedel, v akej hodnote si má tento byt hľadať, potreboval vedieť, akú maximálnu výšku mu banka vie poskytnúť vzhľadom k jeho príjmu. Ponúkli sme mu práve možnosť hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.

Jednoduché vyriešenie veľkej neistoty klienta

V banke sme dali vypracovať klientovi úverovú ponuku na maximálnu možnú sumu podľa jeho príjmu a na túto sumu podali do banky aj žiadosť. Klientovi v banke „hypotéku naopak“ schválili, takže sa pustil do hľadania vhodného bytu. Asi po 10 týždňoch sa mu podarilo nájsť pekný byt, na ktorý dokonca potreboval nižšiu sumu hypotéky, akú mohol dostať. Tým pádom nevyčerpal celú schválenú hypotéku. Alternatíva „hypotéky naopak“ mu ale padla vhod, pretože pri hľadaní bytu už nemusel byť v strese, či mu hypotéku v banke schvália.

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť je skutočne bankový produkt, ktorý sa oplatí využiť. Dá vám pocit istoty a ušetrí množstvo stresov.
 
Zdroj: Hypo Consulting – hypotekárne centrum, Foto: redakcia