Jeseň 2019 – úrokové sadzby na hypotékach a predpoklady do budúcnosti

Autor: Viera Schleifová – hypotekárny špecialista Hypo Consulting s.r.o.
28.10.2019 (12:00)

V niektorých bankách ostávajú úroky na rovnakej úrovni ako minulý rok, v niektorých bankách klesajú. Aj napriek tomu, že už minulý rok analytici predpovedali ich rast. Čo sa stalo?

ECB spustila ďalšie uvoľňovanie peňazí, takže je ich dostatok. Už niekoľko rokov je kľúčová sadzba ECB na depozitách 0% a je predpoklad, že pôjde do záporných čísiel.

Hypotéky na Slovensku – ako sa správajú banky?

Slovenské banky na súčasný stav reagujú znižovaním sadzieb, niekedy ale len „naoko“. Niektoré banky majú pre všetkých klientov rovnaké sadzby, v iných sú podmienené využívaním ďalších služieb alebo klienti aj napriek komunikovaným nízkym sadzbám často dostanú úroky oveľa vyššie. K tomu mnohé banky neustále zvyšujú ceny iných služieb a produktov. Nízky úrok tak v konečnom dôsledku neznamená, že klienti dostanú v danej banke najlacnejšiu hypotéku.

BannerHC-banky.sk
 

Situácia v bankách: preplácanie poplatku za predčasné splatenie vs dorovnanie úrokov

Na hypotekárnom trhu sa striedajú obdobia refinancovania a dorovnávania úrokov na aktuálnych hypotékach. Boli sme svedkami boomu refinancovania, kedy všetci refinancovali svoje úvery do 1 – 2 bánk s aktuálne najnižším úrokmi, ktoré dokonca preplácali poplatok za predčasné splatenie v pôvodnej banke. Potom zase nastala doba, kedy si banky, z ktorých klienti odchádzali, uvedomili, že taký odliv klientov si dovoliť nemôžu, tak im začali dorovnávať úroky na aktuálnych hypotékach, aby ich udržali. Dnes sa deje kombinácia týchto stavov. Na jednej strane mnohé banky poplatok za predčasné splatenie pri prechode z inej banky preplácajú, na druhej strane sú ochotné aj počas trvania fixácie si klientov udržať znížením sadzby.

Čo môžete urobiť vy práve dnes?

Ak splácate hypotéku a zdá sa vám, že váš úrok je vyšší, ako ten, ktorý vidíte v reklame, choďte do svojej banky a opýtajte sa, či je možnosť zníženia úroku na vašom úvere. Veľké banky o klientov prísť nechcú, preto je veľká pravdepodobnosť, že vám dajú ponuku nižšieho úroku. Či sa bude rovnať konkurencii alebo nie, to sa dozviete dosť rýchlo. Ak sa vám ale ponuka nového úroku páčiť nebude, máte možnosť refinancovať hypotéku do inej banky.

Čo prinesie budúcnosť?

Je jeseň 2019. Už niekoľko rokov pri poklese úrokov na hypotékach všetci svorne tvrdili, že je to len na čas a úroky porastú. Ale nestalo sa tak. Ak si banky dovolia klientom ponúkať úrok pri 10-ročnej fixácii pod úroveň 1%, môže to byť znak toho, že úroky možno naozaj ešte budú klesať. Nezabúdajme ale, že banky budú chcieť žiť a prosperovať aj naďalej, preto nebuďme naivní a nenechajme sa zlákať len nízkymi úrokovými sadzbami na úveroch. Banky si svoje chýbajúce zisky zinkasujú iným spôsobom. Napríklad vo forme poplatkov za iné služby alebo poklesom úrokov na depozitách. Lebo keď sú nízke úroky na úveroch, takisto sú nízke úroky aj na vkladových alebo termínovaných účtoch.

Zhrnutie

Či už chcete ísť z menšej do väčšej nehnuteľnosti, chcete ju rekonštruovať alebo šetriť na svojich úveroch formou refinancu alebo konsolidácie úverov, nestrácajte čas a pozisťujte si svoje možnosti. Ak na to nemáte čas, zverte svoju hypotéku do rúk hypotekárnemu špecialistovi.
 
Zdroj: Hypo Consulting – hypotekárne centrum,, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com