Internetové banky bojujú o klientov

Autor: Ľudovít Petržala
18.01.2011 (14:55)

Minulý rok bol významným v oblasti internetového bankovníctva. Slovenský trh sa rozrástol o dvoch nových konkurentov - Fio banku a Zuno banku. Teraz všetky tri znižujú poplatky za účty, zvyšujú úroky a ponúkajú klientom nové služby. 

Ešte donedávna bola na slovenskom trhu jediná významná internetová banka - mBank. Na začiatku septembra začala na trhu pôsobiť Fio banka a v decembri spustila plnú prevádzku aj Zuno banka. Všetky tri banky chcú prinášať väčšiu flexibilitu, rýchlejší prístup, žiadne čakanie v radoch. To ale znamená aj väčšie nároky na bankový softvér, jeho interaktivitu, prehľadnosť a jednoduchosť.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí vyše 20 väčších a menších bánk. Marek Michlík, hovorca Zuno banky, považuje slovenský trh otvorený predovšetkým pre banky postavené na internete a nových technológiách. Aj podľa údajov Eurostatu sa už Slovensko s tretinou populácie v produktívnom veku, ktorá využíva internet banking, približuje k priemeru v rámci Európskej únie. Medziročne u nás pritom narástol počet užívateľov internet bankingu o 7%. Nárast zaznamenáva každá krajina v EÚ, s výnimkou Bulharska a Rumunska, kde štatistiky hovoria aktuálne len o 2-3% užívateľov internet bankingu. Na druhej strane v krajinách ako Dánsko, Fínsko, Švédsko, či Holandsko hovoríme o viac ako 70% užívateľov.

Zuno banka patrí do skupiny Raiffeisen International. Názov Zuno nie je len obchodným menom banky, ale aj celej spoločnosti. Čo je výhodou napríklad voči mBank, u ktorej je niekedy problém pri zasielaní peňazí z iných bánk, pretože v zozname bánk figuruje len ako BRE Bank.

Zuno ponúka základný typ účtu s nulovým poplatkom za jeho vedenie, domáce i zahraničné platby, kartu a platby kartou, či trvalé platby i inkasá. Rozšírený balík je za poplatok 2,8 eur mesačne, obsahuje neobmedzený počet výberov z bankomatov v sieti Tatra banky nad 50 eur, sms notifikáciu, či službu Autopilot. Tá automaticky prevádza peniaze medzi sporiacim a bežným účtom podľa výhodnosti pre klienta. Ten má pritom peniaze vždy k dispozícii, bez ohľadu na to, či sú práve na sporiacom alebo bežnom účte. Rozšírený typ účtu tiež môžete mať bez poplatku, a to ak v danom mesiaci zaplatíte kartou aspoň v objeme 300 eur, prípadne máte na účtoch v tejto banky aspoň 6 000 eur. Okrem toho má klient v Zuno bezplatne k dispozícii aj sporiaci účet bez akejkoľvek viazanosti, aktuálne s úrokom 1,3 % ročne a vklady s rôznou dĺžkou viazanosti, s úrokom 2% pri ročnom vklade.

Zuno má v pláne prenikať predovšetkým na trhy strednej a východnej Európy (najbližšie Česko, Poľsko a Maďarsko) a zlepšovať spoluprácu s jednotlivými pobočkami a členmi Raiffeisen Bank International. K súčasným vkladovým produktom tak v blízkej dobe pribudnú aj úverové produkty vrátane kreditných kariet, či mobilná verzia online bankingu.

V septembri začala svoju aktivitu na Slovensku aj Fio banka, ktorá predtým na slovenskom trhu obchodovala s cennými papiermi. Fio tiež poskytuje bezplatne vedený účet, internetbanking avšak aj prevod Slovenskom a Českom nebude klientov nič stáť. V tomto vidí Martin Vrabec, člen skupiny Fio, veľkú výhodu, ktorá oslovuje predovšetkým podnikateľov, ale i osoby pracujúce a študujúce v Česku. Fio v budúcnosti plánuje podľa Vrabca obohatiť svoje produktové portfólio o bežné účty vo forintoch, zlotych a britských librach, kontokorenty, pôžičky pre občanov, úvery pre firmy či hypotéky. Taktiež majú v pláne rozširovanie pobočky, obsadiť by chceli minimálne každé krajské mesto. Fio ponúka aj sporiaci účet s aktuálnym úrokom 1% p.a. a možnosťou vydania platobnej karty.

Všetky tri online banky - Fio banka, mBank a aj Zuno - ponúkajú zdarma založenie, vedenie a zrušenie účtu. Realizáciu, zmenu, zrušenie trvalého príkazu, inkasa, prijatie a odoslanie platby a elektronický mesačný výpis ponúkajú tiež všetky tri bezplatne. Zadanie trvalého príkazu a inkasa si už Zuno účtuje (v základnom balíku), platobnú kartu Vám dá zadarmo len mBank. Spoplatnenie platieb u obchodníkov má zasa len Fio banka.
Zdroj: eTrend.sk, Zuno, Fio banka, mBank ,