Investovanie cez banku je výnosnejšie, ale aj rizikovejšie ako sporenie

02.06.2015 (10:00)
Pri investovaní cez banku môžete zarobiť viac ako na termínovaných vkladoch. Rátajte však s vyššími poplatkami a s rizikom straty.
Banky na Slovensku ponúkajú pre fyzické osoby možnosť investovať najmä do podielových fondov, dlhopisov, akcií a do zlata.
Fondy ako kolektívne investovanie
Podielové fondy sú forma kolektívneho investovania. Ich výhodou je to, že umožňujú aj malým investorom s menším kapitálom podieľať sa na investovaní do cenných papierov, ktoré si inak vyžadujú veľkú vstupnú sumu. Funguje to tak, že si cez banku kúpite podiel (vo forme podielového listu) na spoločnej väčšej investícii. Váš podiel chráni správcovská spoločnosť, ktorá za nich môže nakúpiť napríklad štátne dlhopisy či akcie podľa vášho rizikového profilu.Pri tomto druhu investovania si môžete peniaze vložiť do konzervatívnejších fondov s nižším, ale istejším výnosom, ale aj do rizikovejších fondov, ktoré vám prinesú vyšší, avšak neistý výnos. Výberom viacerých fondov rozložíte svoje riziko straty. Zvyčajne sú fondy výnosnejšie v porovnaní s termínovanými vkladmi. Fondy vám môžu priniesť aj niekoľkopercentný výnos ročne, kým úroky na termínovaných vkladoch sa pohybujú pod 1%.
PORADŇA O SPORENÍ A INVESTOVANÍ |
Pri takomto investovaní sa zaujímajte tiež o poplatky. Niektoré podielové fondy si účtujú poplatky za správu vášho portfólia bez ohľadu na výkonnosť samotného fondu.
Pri investovaní cez banku by ste mali vedieť aj to, že investičné produkty nie sú chránené Fondom ochrany vkladov. Napriek tomu riziko straty je malé, lebo investovanie je chránené zákonom o kolektívnom investovaní a o cenných papieroch. Navyše správcovské firmy kontroluje Národná banka Slovenska.
Hypotekárne listy
Ak ste konzervatívny investor a chcete mať isté garancie výnosu, môžete si v banke kúpiť jej hypotekárne záložné listy (HZL). Slúžia na zhodnotenie vašich peňazí za dlhšie obdobie (3 až 5 rokov). Výhodou hypotekárnych listov je to, že sú štandardný bankový produkt a môžete ich rýchlo predať za trhovú cenu bez sankčných poplatkov. HZL sú považované za málo rizikové investičné nástroje.Akcie a dlhopisy
Ak máte radi vyššie riziko a chceli by ste tiež vyššie výnosy, môžete cez banku nakúpiť akcie firiem. Aj ich výnos záleží na úspechu emitenta - teda firmy, ktorá ich vydáva. Keď sa jej darí, dostávate dividendy, ak nie, cena jej akcií padá a s ňou aj hodnota vašej investície.
- Kam uložiť 5000 EUR
- Koľko banky zarobili za prvý kvartál?
- Mix sporenia a investovania
- Koľko zarobíte na termínovanom vklade?
- Viete dnes zarobiť na sporení?
- Sporiť či investovať? Poradíme!
Pri nákupe alebo predaji akcií a dlhopisov si banky tiež pýtajú poplatky. Zvyčajne je výška poplatku závislá od zrealizovaného objemu obchodu a pohybuje sa v desatinách percenta.
Zlato je pre trpezlivých investorov
Investovanie do zlata je skôr pre trpezlivých investorov, ktorí chcú stabilný výnos a nepotrebujú svoje peniaze skoro späť. Keď chcete rýchly a vysoký zisk, zlato nie je pre vás vhodné. So zlatom sa neoplatí špekulovať, je skôr dlhodobou zárukou uchovania hodnoty peňazí.Zlato sa používa aj ako investičný nástroj na rozloženie rizika. Je veľmi likvidné, ak je vo forme zlatých mincí.
Zlato sa dá nakupovať aj v malých čiastkach a tak doň pravidelne ukladať úspory. Na investovanie do žltého kovu nepotrebujete tisíce eur. Najmenší fyzický objem, ktorý je možné kúpiť, je 1g tehlička a vyjde vás približne na 40 eur.
Foto: redakcia
Tweet