Investovať sa oplatí do akcií a ETF fondov

Autor: Michal Lovás, CPM Associates
29.05.2014 (10:00)

Pri voľbe investičného produktu si dajte pozor na poplatky, nevzdelaných sprostredkovateľov a vylúčte nevhodné produkty, ktoré sa na investovanie nehodia.

Pri výbere vhodného investičného produktu je v prvom rade dôležité pozrieť sa na ponuku finančných produktov. Je dôležité si uvedomiť aj to, že dnes už ľudia nie sú limitovaní slovenským finančným trhom a po vhodných finančných nástrojoch sa môžu poobzerať aj za hranicami.

Napriek tomu väčšina Slovákov uprednostňuje domáci finančný trh. Dôvodom je veľmi nízka úroveň finančnej gramotnosti a celkovej odbornosti ľudí v tejto oblasti. Je to aj preto, že väčšina Slovákov nemá záujem sa vo svete financií vzdelávať. Prejavuje sa to napríklad v tom, že zatiaľ len veľmi nízke percento ľudí prichádza s vlastnou iniciatívou a záujmom o investovanie. Preto väčšina sprostredkovaných investičných produktov na Slovensku pochádza najmä od bánk a rôznych sprostredkovateľských sietí, ktoré fungujú väčšinou ako MLM (multilevel marketing) systémy. Tie sú tvorené obchodníkmi, ktorých hlavnou motiváciou je z veľkej časti provízia.

Je samozrejme prirodzené, že za kvalitnú službu sa platí, ale tu nastáva ten najväčší problém, keďže u väčšiny poradcov sa ani zďaleka nedá hovoriť o odbornom investičnom poradenstve, ale len o predaji. Aj tí poradcovia, ktorí sa ako tak snažia klientovi poradiť, nie sú ochotní niesť za svoje rady a následne aj výsledky zodpovednosť. Nemali by ste počúvať rady niekoho, kto nie je ochotný prevziať osobnú zodpovednosť a to neplatí len vo svete financií, ale viac menej vo všetkom.

Neprehliadnite V bankách, ktoré tvoria v súčasnosti asi najväčší distribučný kanál investičných produktov, je situácia ešte horšia. Odborná nespôsobilosť väčšiny zamestnancov bánk v oblasti investovania je veľká, rovnako ako pri finančných sprostredkovateľoch. Samotné banky tiež nie sú ochotné niesť za svoje odporúčania a rady v oblasti investovania zodpovednosť.

Aký investičný produkt je vhodný


Na túto otázku existuje pomerne jasná odpoveď. Investičné rozhodnutie ovplyvňujú v podstate len dva parametre - cieľ a možnosti.

Cieľ je absolútnou prioritou, pretože bez neho nemá ani kvalitatívne lepší investičný produkt význam. Pokiaľ človek nemá stanovený konkrétny cieľ, nie je možné, aby si vybral vhodný investičný nástroj. Pri výbere zvažujete aj investičný horizont, finančné možnosti – teda suma určená na investovanie, či ide o investovanie pravidelné alebo ide o jednorázový vklad.

Vhodný investičný produkt musí byť hlavne poplatkovo dobre nastavený, pretože vysoké poplatky sú práve tým, čo najviac znižuje konečnú hodnotu investície a tým aj podstatne znižuje jej výkonnosť.

Pokiaľ máte dostatočnú odbornosť v oblasti investícií, tak ideálnym produktom napr. pre pravidelné investovanie na zabezpečenie vyššieho štandardu v dôchodku je investičný účet, cez ktorý sa dajú nakupovať napr. nízkonákladové ETF fondy (fondy obchodované na burze). Ide o fondy, ktoré sú často naviazané na určitý index, sektor alebo komodity.

Podstatou ETF sú nulové vstupné poplatky a veľmi nízke správcovské poplatky fondu pohybujúce sa približne na úrovni od 0,2 do 0,5% ročne z hodnoty účtu. Pri klasických podielových fondoch sa vstupné poplatky pohybujú na úrovni 3 až 5% podľa typu fondu (v tomto prípade ide celý vstupný poplatok do fondu jeho distribútorovi vo forme provízie) a správcovské poplatky sa pohybujú na úrovni 2 až 2,5% z hodnoty celkových aktív vo fonde. Tieto hodnoty sa vzťahujú na akciové fondy, pretože tie ako jediné majú z pohľadu dlhodobého investovania a ochrany majetku voči inflácii zmysel.

Pre človeka, ktorý ma vo financiách rozhľad, neustále sa vzdeláva a má záujem si svoje dlhodobé prostriedky spravovať sám, sú ETF fondy ideálny nástroj. Dôvodom je, že 95% klasických podielových fondov, ktoré sú do istej miery aktívne riadené, nedokážu prekonať indexy, na ktoré sú naviazané, ale správcovský poplatok si účtujú každý rok aj v prípade, že fond je v dlhodobej strate.

Odborník pomôže, ale rátajte s províziou


Pokiaľ človek nie je ochotný venovať určitý čas a úsilie vzdelávaniu v oblasti finančných trhov, je pre neho ideálne riešenie zveriť sa do rúk odborníkov aj na úkor provízie vo forme zvýšených poplatkov (vstupných a správcovských). Rovnako aj v tomto prípade si viete cez sprostredkovateľa otvoriť investičný účet, prostredníctvom ktorého môžeme nakúpiť akýkoľvek fond pripustený k predaji na Slovensku. Je dôležité sledovať najmä poplatkovú štruktúru zvolených fondov a teraz už aj poplatky správcu investičného účtu, ktoré nesmú byť účtované z hodnoty aktív, ale len z jednotlivých obchodných transakcií, maximálne v desatinách percenta.

Navolenie vhodného investičného portfólia podľa vyššie spomínaného cieľa a možností je v tomto prípade v rukách investičného poradcu, ktorého investičné a makroekonomické vedomosti by mali byť na dostatočne vysokej úrovni a zároveň musí byť ochotný niesť zodpovednosť za svoje odporúčania. Jedine v takomto prípade mu prináleží adekvátna provízia z investovaných peňazí.

Životné poistenie nie je vhodné na investovanie


Keďže veľmi veľa ľudí využíva v dobrej viere na investovanie produkty, ako sú kapitálové životné poistenie (KŽP), investičné životné poistenie (IŽP) alebo doplnkové dôchodkové sporenie (DDS), je dôležité dať do pozornosti fakt, že tieto produkty sú na investovanie absolútne nevhodné.

Podstata KŽP nespočíva v sporení alebo investovaní (ako sa veľa ľudí domnieva), ale najmä v poistení dožitia, ktoré je v tomto produkte brané ako poistná udalosť (rovnako ako smrť alebo úraz). Garantovaný úrok, teda technická úroková miera (TÚM) sa vzťahuje len na tzv. technické rezervy poisťovne a nie na celý vklad klienta (poistné). Spolu s veľmi drahým krytím akejkoľvek smrti to v praxi znamená, že reálne zhodnotenie prostriedkov v kapitálovom životnom poistení sa po očistení o infláciu pohybuje blízko nuly alebo je záporné. Teda pri tomto type produktu možno nebude klient na konci trvania zmluvy v nominálnej strate, ale po očistení o infláciu bude s istotou v reálnej strate.

Investičné životné poistenie je na investovanie tiež nevhodné. Podstata tohto produktu nespočíva v poistení dožitia, ale klientove peniaze sú investované do podielových fondov a na konci trvania zmluvy sa klientovi vypláca aktuálna hodnota podielov vo fondoch. Investovanie v IŽP zahŕňa vysoké vstupné poplatky (odkupná hodnota väčšiny poistiek je prvé dva roky nulová), vyššie správcovské poplatky (sekundárny management fee) a priebežné poplatky (napr. inkasný poplatok za každú platbu). Pokiaľ sa klient chce v súčasnosti poistiť pre riziko smrti alebo úrazu, najvhodnejšie je uzatvoriť si samostatné rizikové poistenie a nie kombinované produkty, ako sú kapitálové alebo investičné životné poistenie.

DDS, teda doplnkové dôchodkové sporenie, má jedinú výhodu a tou sú príspevky zamestnávateľa. Z pohľadu poplatkov ide tiež o veľmi drahý produkt, ktorého parametre Doplnkové dôchodkové správcovské spoločnosti zneužívajú z dôvodu svojej zákonom stanovenej výhody voči zvyšku trhu a taktiež vzájomných kartelových dohôd.

(Autor: Michal Lovás, CPM Associates)

Foto: Ivan Sedlák